iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

Tüm teknoloji tutkunlarının merakla beklediği yeni iPhone modelleri dün tanıtıldı. Dün iki yeni model tanıtıldı: iPhone 6 (4.7 inç – 1334x750 piksel) ve iPhone 6 Plus (5.5 inç – 1920x1080 piksel).

Samsung 200MP’lik görüntü sensörünü tanıttı
Xiaomi Redmi Note 9
41MP’lik Nokia Lumia 1020

Tüm teknoloji tutkunlarının merakla beklediği yeni iPhone modelleri dün tanıtıldı. Dün iki yeni model tanıtıldı: iPhone 6 (4.7 inç – 1334×750 piksel) ve iPhone 6 Plus (5.5 inç – 1920×1080 piksel). En çok merak edilen soruların başında ise, fotoğraf ve video çekme özelliklerinde ne gibi yeniliklerin ve iyileştirmelerin yapıldığı geliyordu. Biz de bu yeni modellerin fotoğraf ve video özelliklerini sizler için inceledik.

iphone6 - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

Daha yüksek bir çözünürlük değeri bekleyen kullanıcılar için kötü bir haberimiz var. İki yeni model daha öncekiler gibi 8 milyon piksellik iSight kameraya sahip. Ama hemen üzülmeyin, kameranın sensörü yenilenmiş ve 1.5µ piksel yapısına sahip hale getirilmiş. Kameraların diyafram değeri ise f/2.2.

Yeni kameraların otofokus hızları dikkat çekici şekilde iyileştirilmiş. “Focus Pixels” özelliği ile çok daha hızlı ve doğru otomatik netleme yapılabiliyor. Ayrıca daha iyi otomatik HDR çekimler mümkün hale gelmiş.

iPhone 6 kamera2 - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

True Tone flaş ise, fotoğraflarda daha doğal ve doğru renklere sahip flaşlı fotoğraflar çekebilmenize yardımcı oluyor.

Yeni iPhone 6’lar 64-bit mimari ve A8 işlemci ile önceki modellere göre daha hızlı bir görüntü işleme imkanına sahip. Elde, düşük ışık şartlarında yapılan çekimlerde meydana gelebilecek titremelerin önüne geçilmiş. Bu iyileştirme iPhone 6 Plus modelinde “optik görüntü stabilizasyonu” sayesinde çok daha sağlıklı bir hale getirilmiş.

iphone6 on - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

iSight kamera içerisinde beş bileşenli mercek sistemi ile çok daha doğru poz denetimi de sağlanmış. Ayrıca safir kristal mercek kapağı çizilmelere ve darbelere karşı daha dayanıklı… Panorama modu, arka arkaya çekim, dokunarak netleme, fotoğraflara konum bilgisi ekleme ve zamanlayıcı modu gibi pek çok yenilik de yine yeni modellere birlikte geliyor.

Yeni iPhone 6 modellerinde belki de en önemli gelişmelerden biri video çekim özellikleri… Daha iyi ve kaliteli videolar çekmeyi kolay hale getirmek için; hızlandırılmış video modu, saniyede 60 kare 1080p HD video ve saniyede 240 kare ağır çekim video gibi yeni özellikler eklenmiş.

iphone6 lifestyle large - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

iPhone 6 ile çekilmiştir. ISO 40 – f/2.2 – 1/1000sn

Sonuç olarak özetle, yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın kameralarının önceki modellere oranla çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Gerek yeni sensör yapısı, geliştirilmiş flaşı, oto fokus özellikleri ve diğer tüm yenilikler pek çok kullanıcı için yine vazgeçilmez olacak. Ancak, sadece iPhone 6 Plus’da kullanılan optik görüntü stabilizasyonu özelliği ve 1920×1080 piksel ekran çözünürlüğü bu modeli tercih etme yönünde kendisine artı puan kazandırıyor. Tabi 5.5 inç’lik bir telefonla eskisi kadar rahat fotoğraf çekilebilir mi bakmak lazım. Şunu da hemen söylememiz gerekiyor ki iPhone 6 Plus modeli daha çok video çeken kullanıcıların tercihi olacak gibi görünüyor.

iphone6 poz - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

Fotoğraf Özellikleri:

1.5µ pikselli yeni 8 megapiksel iSight kamera

Focus Pixels özelliğine sahip otomatik netleme

ƒ/2.2 diyafram

Optik görüntü stabilizasyonu (yalnızca iPhone 6 Plus'ta mevcut)

True Tone flaş

Beş bileşenli mercek

Hibrit kızılötesi filtre

Arka aydınlatma sensörü

Safir kristal mercek kapağı

Otomatik görüntü stabilizasyonu

Fotoğraflarda otomatik HDR

Geliştirilmiş yüz algılama

Pozlama denetimi

Panorama (43 megapiksele kadar)

Arka arkaya çekim modu

Dokunarak netleme

Fotoğraflara konum bilgisi ekleme

Zamanlayıcı modu

iphone6 app - iPhone 6’nın kamera özellikleri yeterli mi?

Video Özellikleri:

1080p HD video kaydı (30 fps veya 60 fps)

True Tone flaş

Ağır çekim video kaydı (120 fps veya 240 fps)

Hızlandırılmış video kaydı

Sinematik video stabilizasyonu

Kesintisiz otomatik netlemeyle video kaydı

Video kaydederken fotoğraf çekme

Geliştirilmiş yüz algılama

3 kat yakınlaştırma

Videolara konum bilgisi ekleme

YORUMLAR

WORDPRESS: 0