Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

Lenovo’nın Ultrabook serisinden çıkardığı U310 modelini masa başında değil, gerçek şartlarda test etmek istedik ve Sri Lanka seyahatimiz sırasında hem performansını, hem pil ömrünü hem de zor şartlarda verdiği tepkileri ölçmek için ilginç bir test gerçekleştirdik.

Lenovo’dan “convertible” ürünler
HP Folio13 Ultrabook
Dell XPS 13 Ultrabook

ADVERTORIAL

Fotoğrafçılar ve tüm fotoğraf severler için fotoğraf makinesi ve objektiflerimiz ne kadar önemliyse, kullandığımız bilgisayarlar da o kadar önemlidir diyebiliriz. Günümüzde gerek depolama, gerek görüntü işleme yazılımlarının kullanımı, gerekse de fotoğrafların paylaşımı ve tüm diğer dijital işler için güvenilir ve sağlam bir bilgisayara ihtiyacımız olduğu kesin. Bu ihtiyaç özellikle sık seyahat eden fotoğraf severler için daha da önemli… Bu noktada ürün seçimi biraz daha zorlaşıyor. Ancak bugünlerde adını daha sık duymaya başlayacağımız yeni bir taşınabilir bilgisayar sınıfı var: Ultrabook. Bu yeni ürün ailesine özellikle sık seyahat edenler ve gezginler oldukça ilgi gösteriyor. Taşınabilir bilgisayarlar konusunda dünya liderlerinden biri olan Lenovo da Ultrabook serisinden yeni ürünlerini duyurmaya devam ediyor.

Biz de Lenovo’nın Ultrabook serisinden çıkardığı U310 modelini masa başında değil, gerçek şartlarda test etmek istedik ve Sri Lanka seyahatimiz sırasında hem performansını, hem pil ömrünü hem de zor şartlarda verdiği tepkileri ölçmek için ilginç bir test gerçekleştirdik.

IMG 4314 - Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

U310 nasıl bir taşınabilir?

Öncelikle bir fotoğrafçının seyahatlerde kullanmak isteyeceği taşınabilir bilgisayar nasıl olmalı sorunu cevaplayarak başlamak istiyorum. Esasında bu sorunun kısa bir cevabı var: Uzun pil ömrü, güçlü işlemci, yüksek kapasiteli depolama imkanı, hafiflik, sağlam ve ince tasarım… İşte bu özelliklerin hepsi yeni Lenovo U310 Ultrabook modelinde sunuluyor. Lenovo tüm bu özellikleri çok iyi bir şekilde harmanlamış ve karşımıza uygun fiyatıyla tercih edilebilir bir Ultrabook modeli çıkarmış.

IdeaPad U310 Laptop PC Metallic Grey Overhead View 13L 940x475 - Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

Lenovo IdeaPad U310 hakkında…

Şimdi size kısaca U310 modelinin teknik özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. U310’da Intel 3. nesil Intel Core i5-3317U işlemci 1.7Ghz (Turbo Boost ile 2.60Ghz'ye kadar) kullanılmış. Cihaz yüklü halde gelen Windows 7 Home Premium sürümünü kullanıyor. Bir bilgisayarın açılış ve kapanış süresi gerçekten çok önemlidir. U310, Rapid Drive SSD teknolojisi ile 10 saniyenin altında bilgisayar açılış süresine sahip ve kapanış süresi de yine gayet hızlı. Uyku modundan çıkma süresi ise sadece 1 saniye.

13.3 inç ultra-ince HD ekran (1366×768piksel – 16:9) yanınızda taşımak, fotoğraflarınızı görmek ve hatta kaliteli film izlemek için yeterli bir büyüklükte. Ekran kalitesi fotoğraflarınızın renk dengelerini ve aydınlık-karanlık tonları görebilmeniz için ideal. Biz seyahatimiz boyunca tüm çektiğimiz fotoğrafları U310’da depoladık ve bu cihaz üzerinden kontrol ettik.

U310, HDMI çıkışı ile ister bir TV’ye ister projeksiyon cihazına kolayca bağlanabilir. Cihaz, 4GB DDR3 bellek, 500 GB disk kapasitesi, 32GB SSD’ye sahip. Entegre Bluetooth ve yüksek hızlı 802.11n Wi-Fi kablosuz bağlantıların yanında entegre USB 2.0 ve USB 3.0 konnektörleri, entegre 1.3MP (720p HD) kamerası ve SRS Premium Surrond Sound System gibi kullanışlı özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Mavi, pembe ve gri renk seçeneklerine sahip U310, sadece18mm inceliğinde ve 1,7 kg ağırlığında.

Pil ömrü için kağıtta yazılanları bilmem, ancak test ettiğimiz süre boyunca bize ortalama 5 saat civarında bir kullanım imkanı sağladı. Tabi bu süre, kullanılan güç ayarları ve yapılan işlere göre değişebilir.

Unutmadan hemen şunu da söylemem lazım, U310’da tuşlar arası mesafe ve tuş derinliği insan fizyolojisi ve kullanım alışkanlıkları göz önüne alınarak tasarlanmış. Böylece yazı yazmak problem olmaktan çıkmış.

IMG 4346 - Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

Zor şartlarda deneyimledik!

Yazımın başında da belirttiğim gibi U310 modelini Sri Lanka gezimizde kullandık ve test ettik. U310 pek çok fotoğraf çantasına sığabilecek bir büyüklükte ve bizim kullandığımız Lowepro sırt çantasına da rahatlıkla sığdı. Böylece gezi esnasında rahat bir taşıma imkanı oldu. Ağırlığının 1,7 kg olduğunu da belirtmiştim. Bu ağırlık size biraz fazla görünebilir, ancak yaptığı iş ve yüksek performansı göz önüne alındığında sanırım birkaç yüz gram için netbook’larla uğraşmak istemezsiniz. Pil ömrü gün içerisinde hiçbir zaman bizi yarı yolda bırakmadı. Çalışma süresi olarak ortalama 5 saati garanti edebilirsiniz.

Sri Lanka gezimiz sırasında oldukça uzun ve zorlu bir rota izledik. Uzun kara yolculukları, toz, toprak, aşırı nem, sıcak ve sürekli sarsıntı ile geçen 7-8 günün ardından U310 Ultrabook, hiçbir sorun çıkarmadan testimizi başarı ile geçti. Kısaca uygun fiyatlı, yüksek performanslı ve şık bir Ultrabook düşünüyorsanız Lenovo IdeaPad U310’a göz atmanızı öneririm.

IMG 1932 - Lenovo U310 Ultrabook ile tanışın

Daha fazla bilgi için:  http://www.lenovo.com/tr/ultrabook/

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

YORUMLAR

WORDPRESS: 0