Nikon D4S’i duyurdu

Nikon D4S’i duyurdu

Nikon profesyonel fotoğrafçıların merakla beklediği, yeni 16,2 milyon piksel FX format (full frame) amiral gemisi olan D4S DSLR fotoğraf makinesini duyurdu.

Pentax K-S2
İnceleme: Canon EOS 6D Mark II
Nikon, Canon’u Ezecek mi?

Nikon profesyonel fotoğrafçıların merakla beklediği, yeni 16,2 milyon piksel FX format (full frame) amiral gemisi olan D4S DSLR fotoğraf makinesini duyurdu.

D4s_24_70_front.low

Nikon'un meşhur D4'ünün yerini alan D4S ile yüksek kaliteli görüntüler hızla yakalanabilir. Genişletilmiş bir ISO aralığı ve EXPEED 4 görüntü işleme özelliği ile düşük ışık fotoğrafçılığı bambaşka bir düzeye çıkaran D4S, hem karanlık hem de aydınlık ortamlarda ustalıkla çekim yapabiliyor. AF performansındaki gelişmeler sayesinde 11 fps hızında daha iyi çekim ve izleme mümkünken, yeni Grup Alan AF modu sayesinde AF alanı üzerinde çok daha iyi kontrol sahibi olunabiliyor. Nikon'un S Boyutlu RAW dosya biçimi ağlara görüntü aktarılmasını hızlandırır ve Gigabit 100/1000TX Ethernet bağlantı noktası sayesinde ultra hızlı bağlantı kurulabilir. 

Yüksek ISO aralığı

Önceki modelin zorlamak üzere tasarlandığı sınırların da ötesine geçen D4S, yüksek hızlı profesyonel görüntü oluşturmada çıtayı yükseltiyor. Fotoğraf makinesinin baştan yaratılan sensörü ile en üstün görüntü kalitesi yakalanabilirken, genişletilmiş ISO aralığı (100-25600), endüstrideki en yüksek değer olan 409600'e (eşdeğer) çıkarılabiliyor. Nikon'un yeni EXPEED 4 görüntü işleme sistemi, fotoğraf makinesinin genel performansını yepyeni bir düzeye çıkararak görüntü işleme ve ISO performansını büyük bir ölçüde geliştiriyor. Yalnızca aydınlık ortamlara değil karanlık ortamlara da hükmetmenizi sağlayan gelişmiş yerelleştirilmiş kumlanma azaltma, kenar keskinleştirme ve ton denetimi sayesinde D4S, çoğu spor ve haber fotoğrafçısının karşılaşmak zorunda kaldığı o 'zorlu' düşük ışık koşullarında olağanüstü sonuçlar elde edilebilmesini sağlar. Tam 11 fps'lik arka arkaya çekim hızı ISO ayarlarından veya objektif seçeneğinden etkilenmez ve Kumlanma Azaltma filtrelemesi uygulandığında bile ayrıntılar hem keskin hem de olağanüstü net ayrıntılara sahip olur. Tıpkı D4 gibi D4S modeli de akla gelebilecek en güç doğal ortamlarda en yoğun performansı kaldırabilecek biçimde tasarlanmıştır. Fotoğraf makinesi, hava sızdırmayan dayanıklı bir tam metal gövde ile korunur ve Nikon'un ustalıkla tasarladığı küçük ayrıntılar kullanımı çok daha kolay hale getirir: Düğme düzeninde yapılan değişiklikler ve yeniden tasarlanan kontrol düğmeleri loş ortamlarda kullanımı kolaylaştırırken fotoğraf makinesinin kıvrımları yeniden tasarlanan baş parmak ve orta parmak koyma yerleri, daha kolay bir tutuşla tamamlanıyor.

D4s_58_1.4_back34r.low

Hızlı Aktarım için…

D4S, her yönüyle hıza ihtiyaç duyanlar için tasarlanmıştır. Aktarım ve ağ hızının milyon piksel ve ISO ayarları kadar önemli hale geldiği bir dünyada, D4S ile hepsine birden sahip olabilirsiniz. Otomatik netleme izlemesinde kullanılabilen saniye başına kare sayısının 10 fps'den 11 fps'ye çıkmasıyla D4S, Nikon tarihinin en hızlı otomatik netleme dijital tek lensli refleks fotoğraf makinesi oldu. Fotoğraf makinesi, daha hızlı görüntü aktarımı için Gigabit 100/1000TX Ethernet bağlantı noktası kullanıyor ve yeni S Boyutlu RAW seçeneğini sunuyor. Milisaniyelerin bile önemli olduğu anlarda, yalnızca 42 ms gecikmeye sahip deklanşör ile önemli bir avantaj yakalayabilir, göz açıp kapamadan bile daha az bir sürede fotoğraf çekebilirsiniz. Yepyeni bir deklanşör ve ayna mekanizması, ayna yansımasını azaltarak yüksek hızlı çekim sırasında en alt düzey vizör kararmasıyla sabit bir vizör görüntüsüne sahip olmanızı sağlar.

AF'deki gelişmeler

D4S, Nikon'un meşhur 51 noktalı AF sistemini alıp daha da ileri götürüyor. Gelişmiş kilitlenme, genişletilmiş 'Konuma göre kaydet' özelliği ve AF modu kısıtlamaları için yeni seçeneklere ek olarak D4S modelinde yepyeni bir Grup Alan AF modu bulunuyor. Otomatik netleme alanı üzerinde çok daha ayrıntılı bir denetim sunacak biçimde tasarlanan Grup Alan AF, kompozisyonun gereksinimlerine göre 51 noktalı dizi üzerinde konumu değiştirilebilen beş farklı AF alanını sürekli olarak izler. Bu modda çekim yapıldığında hızlı hareket eden konular uzun bir mesafe boyunca olağanüstü bir hassaslıkla izlenebilir; yükseğe yakın kontrastlı ya da dikkat dağıtıcı arka planların önündeki nispeten küçük konular çekilirken, çekim ve arka planın yalıtımı büyük ölçüde geliştirilir. D4'te de olduğu gibi D4S modelinin AF sistemi 9 nokta, 21 nokta ve 51 noktayı kapsayan ayarlarla yapılandırılabilir ve -2 EV'ye (ISO 100, 20°C/68°F) kadar hassastır.

Çok alanlı D Film'in evrimi

Farklı koşullarda film çekimi için D4S, birden çok çerçeve biçimiyle yayın kalitesinde video çekilmesine olanak sağlar ve çekim sırasında video üzerinde daha fazla denetimi ve daha iyi ses kaydı yapılmasını mümkün kılan bir dizi gelişmiş kullanım özelliğine sahiptir. Artık 50p/60p çözünürlüğünde D filmler çekilebilir ve fotoğrafçılar hassaslığı ayarlayabilir, M modundaki maksimum ISO'nun yanı sıra sensör kesme biçimini seçebilir, elektrikli diyaframı kontrol edebilir ve deklanşör hızını sabitleyebilir. Bunlara ek olarak, Nikon'un 3 boyutlu kumlanma azaltma özelliği, yüksek duyarlılık düzeyinde çekim yapılırken rastgele kumlanmayı ve kumlanmaya neden olan ışık titremesini azaltır. D4 gibi D4S de FX, DX ve yerel kesme (yaklaşık 2,7x) şeklinde üç sensör kesme biçiminin yanı sıra harici cihazlara sıkıştırılmamış tam çözünürlüklü HDMI çıkışı sunar. Aynı anda hem fotoğraf makinesinin kendisiyle hem de HDMI üzerinden bağlanan harici bir kayıt cihazıyla (güvenli bağlantı kurulabilmesi için fotoğraf makinesiyle birlikte bir HDMI kablo mandalı verilir) tam çözünürlüklü HD filmler çekebilirsiniz. Ses aralığını (rüzgar/ses) seçme ve dahili mikrofonla kayıt yapılırken rüzgar sesini azaltma seçenekleri de dahil olmak üzere, ses denetimine yönelik daha fazla seçenek sayesinde ses kaydı geliştirildi.

D4s_58_1.4_top.low

Temel özelliklerin özeti:

Yeniden tasarlanmış 16,2 MP FX biçimli sensör

Işık duyarlılığı: 100–25600 olan ISO aralığı, endüstrinin en yüksek düzeyi olan 409600'e (eşdeğeri) kadar artırılabilir.

AF ile 11 FPS: D4'ten daha üstün olan AE/AF ile FX biçiminde 11 fps.

EXPEED 4 Görüntü İşlemcisi

Multi-CAM 3500FX 51 noktalı AF sistemi 9 nokta, 21 nokta ve 51 noktayı kapsayan ayarlarla yapılandırılabilir ve -2 EV'ye kadar hassastır.

AF'deki gelişmeler: Gelişmiş kilitlenme, AF modu kısıtlamaları için yeni seçeneklere ek olarak yeni Grup Alan AF modu.

Çoklu alan D Filmi: 60p/50p/30p/ 25p/24p kare hızlarında FX ve DX biçimli Full HD (1080p) filmler. FX, DX ve yerel kesme (yaklaşık 2,7x) şeklinde üç sensör kesme biçimi ve temiz HDMI çıkışı sunar.

Arazide dayanıklıdır: Hava sızdırmaz tam metal gövde.

Hızlı şerit: Daha hızlı fotoğraf aktarımı için Gigabit 100/1000TX Ethernet bağlantı noktası ve yeni S Boyutlu RAW dosya biçimi. Nikon'un WT-5 Kablosuz Vericisi ile uyumludur.

Rengi ayarlanabilen ekran: Yansıtma önleyici 8 cm (3,2 inç) genişliğindeki, 921K noktalı LCD ekranla renk dengesini ve parlaklığı istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz.

Hızlı, dayanıklı deklanşör: Kevlar/karbon fiber kompozitinden üretilen ve 42 ms deklanşör gecikmesine, 400.000 basışlık standart yaşam döngüsüne ve 1/8000-30 saniyelik deklanşör hızına, 1/250 saniyeye kadar flaş senkronizasyonu imkanına sahip deklanşör birimi. Yeni bir deklanşör ve ayna mekanizması, yüksek hızlı çekim sırasında en alt düzey vizör kararmasıyla sabit bir vizör görüntüsüne sahip olmanızı sağlar.

Noktasal Beyaz Dengesi ölçümü: Karenin içinde seçilen alana bağlı olarak kolayca manuel, önceden ayarlanmış Beyaz Dengesi verilerini elde edin: Görüntü genişletildiğinde bile elde edilen alanın boyutu korunabilir ve arka arkaya veri elde etme mümkündür.

Yüksek kapasiteli EL-18a pil: 2500 mAh (10,8 V) kapasiteli ultra kompakt ve hafif şarj edilebilir lityum-İyon pil.

Depolama medyası: Biri yüksek hızlı CF (UDMA 7) kartlar, biri de yüksek hızlı, yüksek kapasiteli XQD kartlar için olmak üzere iki kart yuvası.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0