Pentax Optio WG-2 GPS

Pentax Optio WG-2 GPS

Test merkezimizin konuğu bu sefer ilginç bir makine oldu: Pentax Optio WG-2 GPS. Bu kompakt fotoğraf makinesi su ve toz geçirmez, darbeye dayanıklı yapısının yanı sıra yüksek hassasiyetli çekim, kaliteli görüntü ve Full HD video kayıt özelliği sunuyor.

İnceleme: Tokina FiRIN 20mm f/2 FE MF
Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik
İnceleme: Joby GripTight PRO Video Mount

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Bazı cihazlar vardır, hassastır. Bazıları çabuk kırılır. Bazılarını dikkatli taşımak gerekir. İşte fotoğraf makinelerinin çoğu da böyle cihazlardır. Hassas, kırılgan, suya, toza, soğuya karşı dayanıksız. Bugüne kadar şöyle şakır şakır yağan yağmur altında ya da lapa lapa kar yağarken fotoğraf çektiğimi hatırlamam. Çünkü birçoğunuz gibi benim fotoğraf ekipmanlarım da bu ortamlara dakikalarca dayanabilecek türden değil. Ancak tüm bu zor şartlara dayanabilen makineler de yok değil. İşte Pentax Optio WG-2 GPS de bu cihazların en dikkat çekenlerinden biri. Makinenin esas uzmanlığı sağlamlık! Yani bu makine ile ister yağmur altında ya da karda saatlerce fotoğraf çekebilir, isterseniz havuza veya denize girip eğlenceli kareleri kaydedebilirsiniz.

WG2 grs - Pentax Optio WG-2 GPS

4 Mevsim Hazır!

Pentax Optio WG-2 GPS kompakt fotoğraf makinesi su ve toz geçirmez, darbeye dayanıklı yapısının yanı sıra yüksek hassasiyetli çekim, kaliteli görüntü ve Full HD video kayıt özelliği sunuyor. Geliştirilen arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü ve görüntü işlemcisine sahip Optio WG-2 GPS, gece çekimlerinde veya yetersiz aydınlatılmış spor sahalarındaki çekimlerde önceki modellere kıyasla çok daha net, düşük noise oranlı, yüksek hassasiyetli çekimlerle iyi bir performans sergiliyor. Bu fotoğraf makinesi 16 milyon piksellik görüntü çözünürlüğü sunuyor. Büyük ve yüksek çözünürlüklü LCD ekran parlak güneşin altında çekilen fotoğrafların bile kolaylıkla görüntülenmesini sağlarken zorlu açık hava koşullarında bile güvenilir ve akıllı bir performans sergiliyor.

WG2 - Pentax Optio WG-2 GPS

Pentax Optio WG-2 GPS Temel Özellikler:

12 metre derinlikte su altı çekim için dayanıklı yapı

Pentax, fotoğraf makinesi gövdesinin su geçirmezliğini biraz daha geliştiriyor. İki saat kesintisiz çalışabilen Optio WG-2 GPS, 12 metre derinliğinde suya, 1,5 metre yükseklikten düşüşlere, toza, sıfırın altında -10 derece hava şartlarına ve 100 kilogramlık baskıya dayanıklılık sergiliyor.

Kaliteli görüntü için arkadan aydınlatmalı yeni CMOS görüntü sensörü

Optio WG-2 GPS, yüksek hassasiyetlere ayarlandıklarında bile daha düşük noise sunan, geliştirilen arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörüyle birlikte geliyor. ISO 6400 değerinde hassasiyet, 16 milyon piksel çözünürlük ve yeni görüntü işlemcisi sayesinde Optio WG-2 GPS ayrıca yeni Night Snap moduna sahip. Bu mod, aynı sahnedeki dört görüntünün fotoğrafını çekiyor ve ardından bunların tümünden otomatik olarak tek bir görüntü oluşturuyor.

IMGP0227 k - Pentax Optio WG-2 GPS

Full HD video kayıt

H.264 kayıt formatına sahip Optio WG-2 GPS, Full HD video kaydı özelliğiyle kullanıcının saniyede 30 kare hızında kaliteli videolar çekmesine olanak tanıyor. Fotoğraf makinesi ayrıca, çekilmiş videoların ağır çekim playback’i için yüksek hızda bir fonksiyona ve gelişmiş video kayıt tekniklerini kolaylaştıran interval movie özelliğine sahip. Ayrıca, fotoğraf makinelerinin gövdesinde harici cihazlara Full HD video ve ses çıkışına olanak tanıyan bir mikro-HDMI terminal (Tip D) de mevcut.

IMGP0239 k - Pentax Optio WG-2 GPS

Yüksek çözünürlüklü, geniş 3 inç LCD ekran

Optio WG-2 GPS 16:9 görüntü boyutları ve 460.000 noktaya sahip yeni, yüksek çözünürlüklü, 3 inç LCD monitöre sahip. AR (Yansıma Önleyici) kaplama göz kamaştırıcı güneş altında bile net ekran görüntüsü sağlayarak bulanıklık ve yansımaları en aza indirirken, geniş ekran tasarımı yaklaşık 170 derece yatay ve dikey konumdan ekranın net görüntüsünü sunuyor. Bu özelliği kullanıcıya bilhassa yüksek ve düşük açı çekimlerinde büyük avantaj sağlıyor.

Altı LED Makro Işığa Sahip Dijital Mikroskop modu

Makro çekim için objektif çerçevesinin çevresindeki altı adet LED Makro ışık bulunan Optio WG-2 GPS Dijital Mikroskop modu seçildiğinde sahne üzerinde daha parlak ve uniform aydınlatma sağlıyor. Makro Işıklar sayesinde kullanıcı fotoğraf makinesinin LCD ekranında çıplak gözle fark edemediği mikroskobik dünyanın büyütülmüş görünümünü kolayca görebiliyor ve söz konusu dünyanın göz alıcı fotoğraflarını zahmetsizce çekebiliyor. Deklanşöre basıldığı anda LED Makro Işıkların aydınlatma seviyesini otomatik olarak artıran anında ışık artırma özelliği sallantı ve titreşimleri en aza indirecek şekilde yenilenmiş. Ayrıca, makro ışıklar, bir LED lambanın yanıp sönmesinden yararlanarak görüntülenen cismin yüzünün kadraj içinde yer alıp almadığını kontrol eden bir Self-Portrait Assist moduna ve Makro Işıkları karanlıkta aydınlatma cihazı olarak kullanan LED aydınlatma moduna sahip.

IMGP0250 k - Pentax Optio WG-2 GPS

Gelişmiş GPS özelliği

Optio WG-2 GPS yenilenmiş bir GPS modülüyle geliyor. GPS modülü GPS işleminin başlamasından önceki gecikme süresini kısaltmasının yanı sıra günlük fonksiyonunun çalışma ömrünü de oldukça uzatıyor. Bahsedilen son fonksiyon otomatik olarak bir günlük verisi oluşturuyor ve bunu KML formatında bir SD hafıza kartına kaydediyor. Optio WG-2 GPS kullanıcının, hareketsiz görüntüleri çekerken pozisyon verilerini kaydetmesine ve GPS uyumlu çeşitli uygulamalardan ve yazılımın sunduğu hizmetlerden ve Google Maps gibi web sitelerinden yararlanmasına olanak tanıyor. Ayrıca, yerleşik saati belirli bir çekim yerinin yerel saatiyle eşleşecek şekilde otomatik olarak düzeltiyor. Günlük fonksiyonu sayesinde, kullanıcı dış çekim sırasında hareketi doğru şekilde izleyebiliyor ve daha sonra bunu Google Earth gibi çeşitli online hizmetlerden yararlanarak bilgisayarda görüntüleyebiliyor.

IMGP0212 k - Pentax Optio WG-2 GPS

28mm geniş açılı 5x optik zoom

Optio WG-2 GPS, 28-140mm eşdeğerinde yüksek performanslı 5x optik zoom sunuyor.

www.pentax.com.tr

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0