Pentax’tan farklı bir tasarım: K-01

Pentax Ricoh Şirketinin yeni tanıttığı PENTAX K-01 dijital fotoğraf makinelerinin tasarımı dünyanın en ünlü tasarımcılarından Marc Newson’a ait. Makine Pentax SLR’lerin K lens yuvasına sahip. Kullanıcılar eski lensleri dahil, Pentax’ın şu ana kadar çıkardığı 214 tip objektifi bu makine ile kullanabiliyor.

Pentax WG1 kara kışa hazır
Çift deklanşörlü kompakt
Pentax K-30 DSLR

Pentax Ricoh Şirketinin yeni tanıttığı PENTAX K-01 dijital fotoğraf makinelerinin tasarımı dünyanın en ünlü tasarımcılarından Marc Newson’a ait. Makine Pentax SLR’lerin K lens yuvasına sahip. Kullanıcılar eski lensleri dahil, Pentax’ın şu ana kadar çıkardığı 214 tip objektifi bu makine ile kullanabiliyor.

Pentax K-01’in temel bazı özellikleri şöyle: APS-C 16.3 milyon piksel CMOS algılayıcı, 6 kare/sn yüksek hızda seri çekim, 25.600 ISO’luk hassasiyet, 3 inç 921.000 piksellik LCD, Full HD (1920×1080 – 30, 25, 24 fps) stereo video kayıt, 561 gram ağırlık…

K-01, kolay kullanımlı bir fotoğraf makinesi arayan, değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi kullanıcılarının yanı sıra, fotoğraf makinelerinden özgünlük ve stil beklentisinde olan kullanıcılar için de uygun bir seçenek sunuyor.
Newson’nin tasarım planı için, K-01 yeni SMC Pentax-DA 40mm f2.8 XS unifocal değiştirilebilir objektifle aynı anda satışa sunuluyor.

pentaxk01 - Pentax’tan farklı bir tasarım: K-01

Temel özellikler:

Marc Newson’dan benzersiz tasarım

K-01’in gövdesi gerek fonksiyonelliği, gerekse görsel çekiciliği optimize etmek üzere yalın ve sade çizgilerden oluşuyor. Gövdenin üzerinde orijinal tasarımlı düğme ve kontrol kollarının yanı sıra, parlak renkli iki tuş da bulunuyor. Mod kadranı ve deklanşör kaliteli alüminyum alaşımdan imal edilmiş olup oldukça rahat. Kolay tutulabilen kavrama üzerindeki bellek kartı yuvası ve bağlantılar koruyucu kauçuk kaplı. Daha da önemlisi, Newson’nin orijinal tasarım planı ürün logosu, fotoğraf makinesi askısı ve hatta K-01 açıldığında ortaya çıkan başlangıç ekranı dahil olmak üzere K-01’in tüm parçalarında kendini gösteriyor.

APS-C Sensör

K-01 23.7mm X 15.7mm boyutunda CMOS algılayıcıya sahip. 16,3 MP çözünürlük sayesinde, bu büyük algılayıcı fotoğraf verisi sinyallerini hızlı bir şekilde okuyabiliyor. K-01 ayrıca dijital değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesinde birinci sınıf film kaydı performansı sunan yeni “PRIMEM” görüntüleme motoruna sahip. K-01 ayrıca özel fonksiyon kullanılarak genişletildiğinde ISO 100 – ISO 12.800 veya ISO 25.600 gibi çok geniş bir hassasiyet aralığı sunuyor.

Kaliteli video kaydı

K-01 kullanıcının kaliteli videolar (1920 x 1080 piksel) çekmesini sağlayan HD video kayıt özelliğinin yanı sıra sahip olduğu H.264 kayıt format sayesinde kullanıcıya özel uygulamaları barındıran kare hızları (30, 25 veya 24 kare/sn) sunuyor. Ayrıca video özelliğinin kırmızı renkte hızlı başlatma tuşu ve gerçekçi bir ses için stereo mikrofon kaydını kolaylaştıran iki önemli özelliği de bulunuyor. Custom Images özelliğiden yararlanarak kayıtlı videolara kendi tarzınızı uyarlayabilir veya interval movie çekim modunu kullanarak (hızlandırılmış film) bir video serisi içindeki sahneyi kaydedebilirsiniz.

pentaxk01k - Pentax’tan farklı bir tasarım: K-01

Yeni kuşak HDR modu

Farklı pozlama seviyelerinde çekilen üç fotoğraftan çok geniş görüntü geçişleri elde etmeyi sağlayan HDR (Yüksek Dinamik Aralığı) daha geniş bir görsel ifade oluşturacak şekilde yenilendi. Yenilenmiş bu HDR modu seçim kadranının çevrilmesiyle anında devreye alınabiliyor. Kullanıcı üç pozlama seviyesinden ve efekt düzeyinden birini seçerek en son eklenen özelliklerden yararlanabiliyor. Otomatik konum ayarlama özelliği tek bir K-01 ile çekilmiş olsalar bile üç fotoğrafın da uygun şekilde hizalanmasını sağlıyor.

Kişisel ifadeler için görüntü işleme araçları seçeneği

K-01 Custom Image özelliği kullanıcının yaratıcılığını ve zevkini ifade etmek için belirli bir ortam veya sahneye en uygun tarzı seçmesini sağlıyor. 11 Özel Fotoğraf arasında hareketli resimlerde dramatik görsel etki oluşturan Bleach Bypass ve sıra dışı renklerle fantastik fotoğraf çekmeyi sağlayan Cross Process bulunuyor. K-01 ayrıca 19 farklı dijital filtreye sahip; bu filtreler arasında kayıtlı fotoğraflara görsel efektleri kolayca uygulayan ve gerçek bir sahneyi minyatür modellerden oluşan bir fotoğrafa dönüştüren Minyatür özelliği bulunuyor. Kullanıcı tek bir fotoğrafa birden fazla dijital filter uygulayarak çok daha yaratıcı olabiliyor.

Daha net fotoğraflar için SR mekanizması

K-01, SR (Titreme Azaltma) mekanizmasına sahip. Film formatlı SLR fotoğraf makineleri için üretilen lensler de dahil olmak üzere tüm uyumlu lenslerle kullanılabilen bu mekanizma, telefoto lenslerin kullanımı, karanlıkta flaşsız çekim veya alacakaranlıkta manzara çekimleri gibi fotoğraf makinesinin titreme ihtimalinin yüksek olduğu zor koşullar altında bile kullanıcının net, sorunsuz fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0