Qualcomm’da drone’lara kafayı taktı

Qualcomm Technologies, Inc.’in tüketicilere yönelik insansız hava araçları (drone’lar) ve robotic uygulamalar için Qualcomm Snapdragon Flight isminde iyileştirilmiş 58x40mm devre kartı geliştirdiğini duyurdu.

DJI Phantom 3 Standart
Drone Fotoğrafçılığı
Kendini imha eden drone’lar geliştirildi

Qualcomm Technologies, Inc.’in tüketicilere yönelik insansız hava araçları (drone’lar) ve robotic uygulamalar için Qualcomm Snapdragon Flight isminde iyileştirilmiş 58x40mm devre kartı geliştirdiğini duyurdu. Qualcomm Snapdragon 801 işlemci tabanlı Qualcomm Snapdragon Flight, güçlü bağlantı, ileri seviye pilotsuz uçak yazılımı ve geliştirme araçları ile en ileri mobil teknolojilerini bir araya getiriyor ve insansız hava araçlarında yepyeni bir sınıf yaratıyor.  

SnapdragonFlight2 - Qualcomm’da drone’lara kafayı taktıQualcomm ayrıca tüketici ve profesyonellere yönelik insansız hava aracı alanında önde gelen geliştirici şirket olan, elektrik tabanlı havacılık alanındaki yeniliklerde köklü bir geçmişe sahip Yuneec’in Snapdragon Flight kullanacak ilk şirketler arasında olduğunu duyurdu. Yuneec, Qualcomm platformunu temel alan bir insansız hava aracını 2016 yılında satışa çıkarmayı planlıyor.

Snapdragon Flight’ın özellikleri arasında gelişmiş işlem gücü, Qualcomm® Hexagon™ DSP üzerinde gerçek zamanlı uçuş kontrolü, dahili Qualcomm® 2×2 Wi-Fi® ve Bluetooth® bağlantısı, isabet oranı yüksek lokasyon konumlamayı desteklemek için uyarlanmış, alanında önde gelen küresel navigasyon uydu sistemi (GNSS) yer alıyor. Snapdragon Flight, insansız hava aracı kullanıcılarının en çok arzuladığı gelişmiş özellikleri etkin hale getiriyor:  

  • 4K Video – 4K yüksek çözünürlüklü kamera desteği, görüntü iyileştirme, video işleme becerileri ve birinci tekil görüş açısı için eşzamanlı 720p kodlama.
  • Gelişmiş İletişim ve Navigasyon– Çift bant 2×2 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 ve 5 Hz GNSS lokasyon becerileri, Hexagon DSP üzerinde gerçek zamanlı uçuş kontrolü
  • Güçlü Kamera ve Sensör Desteği– 4K stereo VGA, optik akış kameraları, atalet ölçüm birimi, barometre sensör desteği ve ek sensörler için yuvalar
  • Hızlı Şarj– Video/görüntü çekimleri arasında pil için hızlı şarj desteği

Qualcomm Technologies, Inc. Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Raj Talluri şu eklemei yapıyor: “İnsansız hava araçları fotoğrafçılığı, son nokta “selfie” (özçekim) aksesuarı ve spor çekimleri gibi geniş bir yelpazede uygulamalar sunuyor, bu nedenle 4K çekim yapabilme kesinlikle olması gereken bir özellik. Qualcomm Technologies, Qualcomm Snapdragon işlemcilerinin ve bütünleştirilmiş SoC’nin yardımı ile yapılan 4K UltraHD video kapasitesine sahip 500’den fazla cihaz tasarımıyla şimdiden tüketicilerine 4K video çekimi getirmekte bir lider. Bu nedenle bizim için, aynı teknolojileri tüketici pilotsuz uçakları alanında desteklemek çok doğal.”

Snapdragon 801 işlemci, dünyanın en popüler akıllı telefonlarına güç veriyor ve 2.26GHz dört çekirdekli Krait™ CPU, Adreno™ 330 GPU, Hexagon DSP, özel video kodlama motoru ve çift görüntü sinyali işleme (ISP) özelliklerini içerisinde barındırıyor. Tüm bunlar bir araya gelerek engellerden sakınma ve video sabitleme gibi gelişmiş drone özelliklerinin gelişimini destekleyecek eşzamanlı bir hesaplama platformu oluşturuyorlar.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0