Samsung NX mini ile Venedik…

Samsung NX mini ile Venedik…

Bir geziye çıkarken yanınıza fazla düşünmeden aldığınız her şey bir süre sonra size istenmeyen ağırlıklar olarak geri dönecektir. İşte ben de amacımı keyifle gezmek ve güzel fotoğraflar çekmek olarak belirledikten sonra yanıma sadece Samsung’un yeni aynasız fotoğraf makinesi olan NX mini’yi alarak Venedik’e gittim.

Bir Seyahat Fotoğrafçısının Sahip Olması Gereken Ekipmanlar
Pushkar Panayırı’nda Hindistan
Gezi ve Seyahat Fotoğrafçılığı Semineri

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Bir geziye çıkarken yanınıza fazla düşünmeden aldığınız her şey bir süre sonra size istenmeyen ağırlıklar olarak geri dönecektir. Mesela fotoğraf çantamıza tıkıştırdığımız şeylere bir bakalım. Tabi ki bir fotoğraf makinesi, belki iki… Birkaç objektif, tele de lazım geniş açı da, ya sabit objektifler… Flaş lazım olur mu acaba? Tripod götürsem gece çekim yapar mıyım? Bu çantaya bilgisayar da sığıyor. Hard disk de almalıyım. Reflektörü de çantanın dışına bağlayayım. Ekstra piller, hafıza kartları vs derken çanta kaç kilogram oldu dersiniz? Aşağı yukarı ağırlığı tahmin edebilirsiniz. Bu saydığım ekipmanları ve çok daha fazlasını alıp geziye çıktığım çok oldu. Şu bir gerçek ki kısa bir süre sonra bu ağırlıklar size yük olmanın ötesine geçerek o geziden keyif almanızı ve iş üretmenizi de engelleyebiliyor. Uzun süredir aynasız fotoğraf makinesi testleri de yapıyorum. Bugüne kadar yüzlerce aynasız modeli inceledim. Her zaman söylediğim bir şey var; bir makine tercih ederken amacınız çok önemlidir diye… İşte ben de amacımı keyifle gezmek ve güzel fotoğraflar çekmek olarak belirledikten sonra yanıma sadece Samsung’un en yeni aynasız fotoğraf makinesi olan NX mini’yi alarak Venedik’e gittim.

NX MiniLifestyle 7 - Samsung NX mini ile Venedik…

Köprülü kent

Venedik, 118 adacığı birbirinden ayıran 170 kanal ve bu kanalları birbirine bağlayan irili ufaklı yaklaşık 400 köprüden oluşan bir şehir. İlginç coğrafi yapısı nedeniyle bir hayli sıkıntı yaşayan şehirde araba ya da motorlu bir taşıtın gidebileceği bir yol bulunmuyor. Hatta bisiklete bile binilemiyor. Tek yol yürümek! Görülecek yerler hesaba katıldığında da bu şehri 1-2 günde gezmek pek mümkün olmuyor. Ancak benim yaptığım gibi kısa seyahatlerde de hızlı bir yürüme ile Venedik’in en önemli turistik noktalarını görebilmek tabi ki mümkün. İşte bu noktada tekrar anlıyorsunuz ki elinizdeki makine ve sırtınızdaki çanta ne kadar hafifse hareket kabiliyetiniz de o kadar yüksek oluyor.

SAM 0088 - Samsung NX mini ile Venedik…

En ince, en hafif

NX mini şu tarihe kadar dünyanın en ince ve en hafif değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi unvanına sahip. 4 farklı renk seçeneği olan NX mini, 180 derece döndürülebilir dokunmatik ekranı ile son dönemde oldukça moda olan selfie akımına çok iyi uyum sağlıyor. Ekranı 180 derece döndürdüğünüzde otomatik selfie moduna geçen makine, deklanşöre bastıktan üç saniye sonra fotoğrafınızı çekiyor. Daha da ilginci isterseniz göz kırptığınızı algılayarak herhangi bir düğmeye basmaya gerek kalmadan iki saniye sonra otomatik olarak fotoğrafınızı çekebiliyor.

NX mini sadece selfie modu ile öne çıkan bir makine değil. Gövde ağırlığı sadece 196 gram olan makine cebinize ve çantanıza kolayca sığabiliyor. Dış görünüşü de oldukça şık olan NX mini, metal gövde ve deri görünümlü tasarıma sahip.

SAM 0154 - Samsung NX mini ile Venedik…

21 Milyon Piksel CMOS Sensör

İnce görüntüsünün aksine NX mini küçük gövdesinden beklenmeyen bir performans sunuyor. 21MP BSI CMOS Sensörü (13.2×8.8mm), hiçbir detayı kaçırmadan kullanıcıların yüksek kaliteli görüntüler yakalayabilmesini sağlıyor. Son derece hızlı 6 fps Sürekli Çekim Modu, sürekli çekim yapabilmesini sağlayarak, her detayın yakalanmasına imkan tanıyor. 1/16000 saniyelik enstantane hızı hareketli nesneleri en net haliyle çekebilmenize olanak tanır. Makinenin standart ISO aralığı 160-12800 arasında değişiyor.

Samsung NX mini modelinde daha küçük bir sensör kullandığı için objektif bayonet sistemi de değişiyor. Yeni bayonet yapısı NX-M adında ve çarpan katsayısı 2.7x. NX mini sahipleri aynı zamanda, NX-M Dönüştürücü Adaptörü kullanarak on beş farklı NX objektifi de kullanabiliyor.

SAM 0165 - Samsung NX mini ile Venedik…

NX mini için özel NX-M objektifler

Samsung, şu ana kadar NX mini modeli için üç yeni objektif tanıttı:

 • NX-M 9mm F3.5 ED son derece ince bir tasarıma sahip ve geniş açılı manzara önünde kendi fotoğrafınızı çekmek için ideal bir seçenek. Objektif ayrıca selfie çekmek için en uygun açıyı sağlıyor.
 • NX-M 9-27mm F3.5-5.6 ED OIS ise şık tasarımı ve cep veya çantaya rahatça sığabilecek kadar küçük boyutuyla mikro kompakt yakınlaştırma sunuyor. Bu kompakt boyutlu standart yakınlaştırma özellikli objektif, geniş açıdan telefoto pozlara kadar çok sayıda çekim seçeneği sunarken net sonuçlar için ise optik görüntü sabitleme sağlıyor.
 • NX-M 17mm F1.8 OIS ile fotoğrafçılar, fotoğrafta son derece detaylı şekilde yer alan bir nesnenin, çevresine göre daha fazla öne çıkmasını sağlayan muazzam bir bokeh etkisinin keyfini çıkarabilir.

Önümüzdeki günlerde ise objektif çeşitleri daha da artacak. Ancak sanırım bir gezi için 9-27mm objektifi tek başına bile yeterli olacaktır.

NXmini Lifestyle 12 0306 - Samsung NX mini ile Venedik…

Tag&Go, anıları paylaşmak için sadece dokunun

NX mini, görüntü paylaşımını son derece kolaylaştıran gelişmiş Wi-Fi ve NFC entegrasyonuna sahip. Tag&Go bağlantısı NX Mini'nin sadece cihazları birbirine dokundurarak akıllı telefonlar veya tabletler gibi NFC özellikli cihazlarla eşleştirilebilmesini sağlıyor.

Eşleştirdikten sonra kullanıcılar:

 • Mobile Link'i (Mobil Bağlantı) kullanarak eşleştirilen mobil cihazlar arasında birden çok görüntüyü seçip gönderebilir.
 • Group Share (Toplu Paylaşım) ile birden çok kişiye fotoğraf göndermek gibi zaman gerektiren ve tekrarlı süreçleri ortadan kaldırarak toplamda dört cihaza görüntü gönderebilir.
 • Remote View Finder Pro (Uzaktan Kumanda) ile NX Mini'yi bir akıllı telefon üzerinden kontrol edebilir.
 • Kamerayı Bebek Monitörü olarak kullanabilir. Ses algılandığında eşleştirilen akıllı telefon bir uygulama ile etkinleştirir, bu da ebeveynlerin gerektiğinde çocuklarıyla ilgilenebilmelerini sağlar.

venedik4 - Samsung NX mini ile Venedik…

Sonuç

NX mini için söylenebileceklerin başında, hafif ve doğru düzgün fotoğraf çeken bir makine arıyorsanız tercih edilebileceği olabilir. Çözünürlüğü, ISO performansı, deklanşör hızı, ağırlığı ile seyahatlerinizde sizi yormayacak ve kaliteli fotoğraflar çekebilmenizi sağlayacaktır. Ancak sınırlı objektif seçeneği, netlik hızı, düşük pil ömrü gibi bazı küçük problemleri olduğunu da belirtelim. Size çok önemli bir özellik gibi gelmemiş olabilir, ancak LCD ekranın ve diğer bazı modların selfie çekimler için tasarlanmış olması bile pek çok kişi için tercih sebebi olacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
 • fotografcı 9 sene

  Hocam madem foto makinasını tanıtıyorsunuz fotografların orjinallerini koysaydınız da fotograf kalitesini anlasaydık.

  saygılar