Fujifilm Orta Format Aynasız mı yapıyor?

Fujifilm Orta Format Aynasız mı yapıyor?

Bir süredir konuşulan konu, Fujifilm’in orta format bir aynasız fotoğraf makinesi yapacağı yönünde. Fujifilm’in filmli dönemlerde tasarladığı orta format makinelerini şu andaki dijital tecrübesi ile birleştirmesi pek uzak görünmüyor.

Hasselblad için kaçırılmayacak kampanya
Hasselblad V1D Konsept Kamera
Pentax Orta Format 645Z

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Film kullandığımız günlerde etrafımızdaki pek çok profesyonel fotoğrafçının elinde orta format bir fotoğraf makinesi vardı. Hasselblad, Mamiya, Pentax, Fujifilm, Bronica gibi daha pek çok marka sayılabilir. Orta format kullanan fotoğrafçılardan bazıları düğün, bazıları stüdyoda ticari ürün çeker, bazıları deneysel fotoğraf üretir, bazıları da dışarıda manzara fotoğrafı çekerdi. Kısaca her türlü fotoğraf çekimi için şimdiye oranla daha kolay sahip olunabilir bir üründü. Daha sonra dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması, filmin neredeyse ortadan kalkışı ve tabi ki yüksek çözünürlüklü DSLR makinelerin getirdiği kolaylıklar neticesinde orta format sınıfı çok az kişinin kullandığı bir ürün haline geldi. Burada orta format dijital makinelerin ve dijital arkalıkların yüksek fiyatlarını da unutmamak gerekir.

hasselblad501 - Fujifilm Orta Format Aynasız mı yapıyor?Bir de benim gibi eski filmli orta format fotoğraf makinelerini saklayanlar var. Bir umut, günün birinde 3-4 bin dolar seviyesine dijital arkalıklar yapılırsa tekrar eski günlere dönme umudum var. İşte o zaman Hasselblad 501C’yi çantasından çıkarabilirim.

Şu anda orta format piyasasında daha çok Phase One, Hasselblad, Mamiya, Pentax ve Leica’yı görebiliyoruz. Neredeyse tüm bu markaların fiyatları fotoğrafla ticari olarak uğraşmayanların erişebileceği bir seviyede değil. Ancak bu dengeler yakın bir zamanda değişebilir. Pentax’ın 645D ve 645Z modelleri size bir fikir verebilir. Peki, Sony ya da Fujifilm orta format işine girerse…

fujimedium - Fujifilm Orta Format Aynasız mı yapıyor?Bir süredir konuşulan konu, Fujifilm’in orta format bir aynasız fotoğraf makinesi yapacağı yönünde. Fujifilm’in filmli dönemlerde tasarladığı orta format makinelerini şu andaki dijital tecrübesi ile birleştirmesi bana pek uzak görünmüyor. Böylece görüntü kalitesini bir üst seviyeye çıkabilir ve fiyatlar biraz daha ucuzlayabilir. Hatta sonra Sony bile, “hazır elimizde orta format sensör var, biz niye yapmayalım” diye düşünebilir. Kim bilir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0