İnceleme: Sony RX100 IV

İnceleme: Sony RX100 IV

Sony yeni kompakt fotoğraf makineleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle küçük boyutları ve gelişmiş özellikleri ile RX100 IV profesyonel bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

İnceleme: Huawei FreeBuds 5i
İnceleme: LaCie d2 Professional 14TB Harici Hard Disk
İnceleme: Huawei P20 Pro

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Sony yeni kompakt fotoğraf makineleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle küçük boyutları ve gelişmiş özellikleri ile RX100 IV profesyonel bir görüntüleme deneyimi sunuyor.

RX100M4 Front bgwh - İnceleme: Sony RX100 IVBiz de Sony’nin bu ilgi çeken minik canavarı RX100 IV’ü geçtiğimiz günlerde test ettik. RX100 IV pek çok kompakt fotoğraf makinesinden farklı olarak 1inç Exmor RS CMOS sensör kullanıyor. Sensörün büyük olması tabi ki sonuç görüntüye anında yansıyor. Makinenin menü özellikleri, kullanımı ve ISO sonuçları da kullanıcıları gayet mutlu edecek gibi…

DSC00158 - İnceleme: Sony RX100 IVİsterseniz öncelikle bu yeni modelin öne çıkan özelliklerine şöyle bir bakalım:

* RX100 IV 1 inçlik CMOS sensör ile 20 milyon piksel görüntü çözünürlüğü sunuyor.

* Üzerinde Zeiss Vario-Sonnar T* objektif ile 24-70mm optik zoom sağlıyor.

* Diyafram aralığı f/1.8-2.8

* Makine üzerinde oldukça başarılı bir optik görüntü sabitleyici sistem kullanılmış.

* Slow motion (1000fps) video kayıt yapabiliyor.

* 4K video kaydı yapabiliyor.

* Hareketli 3inçlik LCD’ye sahip.

* Makinenin en ilginç özelliklerinden biri girip çıkabilen OLED EVF

* Dahili bir ND filtre yapısı bulunuyor.

* Makine dahili Wi-Fi ve NFC teknolojilerine sahip.

RX100M4 Rear - İnceleme: Sony RX100 IV4K video kaydı…

Gerçeği söylemek gerekirse, aynasız fotoğraf makineleri yaygınlaşmaya başladıktan sonra kompakt fotoğraf makinelerini tercih edenler oldukça azaldı. Pek çok markanın kompakt makineler boyutunda ürettiği aynasız fotoğraf makineleri piyasaya sunuldu. Durum böyle olunca bu sefer firmalar kompakt makinelerini bir şekilde biraz daha farklılaştırmaya başladı. Kullandıkları sensörler, optik zoom oranları, bağlantı özellikleri, tasarımları gibi bazı özellikler ön plana çıkmaya başladı. RX100 IV modelinde de ürünü farklılaştıran ve ilk göze çarpan özellikler, 4K video kayıt, dahili EVF, yüksek çözünürlük ve büyük sensör yapısı olarak sıralanabilir. RX100 IV, 4K videoları tek seferde 5 dakikaya varan uzunluklarda çekebiliyor. Bunu aklınızda tutmanızda fayda var.

Hızlı Akıllı AF

RX100 IV, oldukça hızlı otofokus yapabiliyor. Hareket eden kişi veya nesnenin yüksek hızlı, yüksek hassasiyetteki kontrast belirlemesini 0.09 saniyeye kadar inen hızlarda sağlayan güncellenmiş bir Hızlı Akıllı AF sistemi bulunuyor. Sony’nin tescilli AF algoritması, deklanşöre sadece hafifçe basarak makinelerin önceki modellere kıyasla çok daha etkili bir hızda nesneyi tanıyarak üzerine kilitlenmesini sağlıyor.

DSC00160 k - İnceleme: Sony RX100 IV DSC00160 d - İnceleme: Sony RX100 IVKompakt yapı, kaliteli objektif

Makinenin ergonomisine biraz alışmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü oldukça küçük… Çekim yaparken bazen deklanşör yerine mod düğmelerine falan basabilirsiniz. Ama küçük diye eleştirdiğimi düşünmeyin. Kompakt yapısı sayesinde her yere kolayca taşınabiliyor. RX100 IV’de Zeiss Vario-Sonnar T* 24-70mm (35mm eşdeğeri) f/1.8-2.8 objektif bulunuyor. Zeiss kalitesini pek çok yerde öne çıkarıyor.

Makinenin 3inçlik LCD ekranı çok başarılı… Yaklaşık 2,35 milyon noktalık çözünürlüğe sahip yeni yüksek kontrastlı XGA OLED EVF ise biraz küçük ama iş görüyor. Makinenin içine girip çıkabilen bu vizör, çok parlak ortamlarda önemini daha fazla ortaya çıkarıyor.

Sayfalar

1 2

YORUMLAR

WORDPRESS: 0