İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Apple'ın kısa bir süre önce satışa sunduğu iPad Pro 11" modelini inceledik.

İnceleme: realme 6 Pro
İnceleme: DJI Mini 3 Pro
İnceleme: Kingston XS2000 Taşınabilir SSD

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Pek çoğunuzun iş akışınız içerisinde tabletlere yakın durmadığını biliyorum. Elbette mutlaka bir tablet kullanıyor ve bazı işlerinizi yapıyor olabilirsiniz. Ancak artık durum ciddi şekilde değişmeye başladı. Sadece basit işlerde değil, son derece karmaşık ve yüksek performans gerektiren çalışmalarda da tabletlere geçiş yapacağız gibi görünüyor. Tabi tablet derken açıklamakta fayda var; iPad Pro modellerinden bahsediyorum.

ipad pro large display 10302018 - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Yeni iPad Pro 11 inç

iPad Pro için tam sürüm Photoshop CC geliyor!

Kısa bir süre önce Adobe, 2019 yılında tam sürüm Photoshop CC sürümünü iPad modellerinde de kullanabileceğimizi duyurdu. iPad için Photoshop CC, kullanıcıların Photoshop’un sektör standardı görüntü düzenleme araçlarını kullanarak yerleşik PSD dosyalarını açıp düzenlemelerine imkan tanıyacak ve katman paneliyle birlikte gelecek. Creative Cloud üzerinden Photoshop CC’deki düzenlemelerinizi sorunsuz şekilde masaüstünde de takip edebileceksiniz. Tek başına bu uygulamanın tam sürüm olarak kullanılması bile birçok fotoğrafçı dostumuzun iPad Pro’ya olan ilgisini artırmaya yetecektir.

Fotoğraf işlemede yeni bir çağ başlıyor

Bir süredir önceki iPad Pro’nun 12.9 inç olan modelini kullanıyorum. Özellikle fotoğraf işleme, kısa videolar ve sunumlar hazırlamak için elimden bırakamadığımı söylemeliyim. Uzun zaman bu işlemleri bir bilgisayarla hazırladığım için başlarda biraz önyargılı olduğumu kabul ediyorum. Ancak iPad Pro’nun gücü ve uygulama zenginliği ile belki bir süre sonra bilgisayara bile ihtiyacım olmayacak. İşte tam böyle düşünmeye başladığım günlerde Apple, yeni iPad Pro modellerini duyurdu. Tam ekran tasarımı ile şimdiye kadarki en gelişmiş ve güçlü iPad Pro olan 11 inç ve 12.9 inç boyutlarındaki cihazlar, Liquid Retina ekrana, güçlü A12X Bionic çipe ve Face ID özelliklerine sahip.

001 ipad pro 11 inch 12inch 10302018 - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Yeni iPad Pro 11 inç ve 12.9 inç

Yeni iPad Pro 11 inç deneyimi…

Piyasaya çıkar çıkmaz inceleme fırsatı bulduğum ve çalışmalarımda da kullanmaya başladığım yeni iPad Pro 11 inç modelinden ve deneyimlerimden de bahsetmek istiyorum. Yeni iPad Pro modellerinde nelerin değiştiğine kısaca göz atalım şimdi. Öncelikle tasarım bir önceki seriye göre tamamen değişmiş. Tam ekran Liquid Retina tasarım sayesinde artık tabletin neredeyse tamamı ekrandan oluşuyor. Tıpkı iPhone X modellerinde olduğu gibi yeni iPad Pro’ların kilidini bir bakışınızla açmak mümkün. Hem yatay hem de dikey tutuşta sizi tanıyan Face ID özelliği eklenmiş. Cihazın performansı için söylenebilecek çok şey var esasında… A12X Bionic çip ve yeni nesil Neural Engine birçok taşınabilir bilgisayardan daha iyi performans sunuyor. Yeni iPad Pro güç gerektiren yeni mobil iş akışlarını destekleyebilmesi için USB-C bağlantı noktasına, Gigabit sınıfı LTE’ye, 1 TB’a kadar depolamaya sahip. Bu özellikler içerisinde belki de en önemlilerin biri, yeni modellerde kullanılmaya başlanan USB-C bağlantısı… Bu şekilde pek çok cihaza bağlantı yapılması iş akışınızı daha da kolaylaştıracak. Ben yeni iPad Pro modelini bir monitöre kolayca bağlayarak biraz kullandım. Farklı bir deneyim olduğunu söylemeliyim. 2019 yılında Photoshop CC gibi çoklu dokunmatik ekran ve “yeni Pencil” ile kullanılabilecek yeni nesil uygulamaların artacağını da belirtmek isterim. Özetle tüm bu gelişmeler, kullanıcıların bir bilgisayarla yapabileceklerini artık çok daha kolay, esnek ve hızlı bir şekilde iPad Pro ile yapmalarına imkan sağlayacak.

005 ipad pro versatility monitor 10302018 - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Yeni USB-C bağlantı noktası ve 1 TB’a kadar depolama, iPad Pro’da yeni ve güçlü iş akışlarına olanak veriyor.

Yeni Apple Pencil ve Smart Keyboard Folio

Bir önceki nesil iPad Pro ile kullandığım iki şeyden biraz rahatsız olmuştum. Neyse ki yeni modellerle birlikte ikisi de değişti. Sorun yaşadığım cihazlardan birincisi Pencil diğeri ise keyboard folio idi. Önceki model Pencil, tablet üzerinde lightning bağlantısı ile şarj olurken birkaç kez elimle çarpınca neredeyse kırılıyordu. İkinci nesil Pencil ise iPad Pro’ya manyetik olarak yapışıyor ve kablosuz olarak şarj oluyor. Bu büyük kolaylık… İçindeki yerleşik dokunmatik sensör dokunuşlarınızı algılayarak uygulamalarda yepyeni bir etkileşim biçimine olanak veriyor ki bu da işlevselliğini bir adım öteye taşıyor.

Önceki model smart keyboard folio’nun kullanımı ve katlanması sırasında da problem yaşıyordum ki sanırım benim gibi kullanıcıların geri dönüşleri sayesinde yeni bir tasarım yapılmış ve çok yönlü kullanım özellikleri eklenmiş.

003 newpencil - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Yeni Apple Pencil

004 ipad pro smart keyboard apple pencil 10302018 - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

Yeni Smart Keyboard Folio

Yüksek renk doğruluğu sunan tam ekran tasarım

Hassas bir mühendislikle üretilen cam, gelişmiş piksel maskeleme, örtüşme önleme işleminden geçirilen alt pikseller, yeni arka aydınlatma tasarımı sayesinde iPad Pro’nun yeni Liquid Retina ekranı Apple’ın en parlak ve renk doğruluğu en yüksek iPad ekranı olmuş. Geniş renk yelpazesini de destekliyor. Hem iç hem dış mekanlarda mümkün olduğunca doğal ve gerçekçi bir izleme deneyimi için True Tone teknolojisine ve yansıma engelleyici kaplamaya sahip. ProMotion teknolojisi ise, iyi bir kaydırma deneyimi için ekranın yenileme hızını 120Hz’e kadar otomatik olarak ayarlıyor.

Yeni 11 inç iPad Pro daha büyük bir ekrana daha fazla piksel sığdırıyor ve birinci nesil 10.5 inç modelle aynı yüzey alanına sahip. Ağırlığı 468 gram ve 5.9 mm inceliğinde. Yani şimdiye kadar tasarlanmış en ince iPad modeli…

A12X Bionic ve Yeni Nesil Neural Engine

iPad Pro için tasarlanan A12X Bionic çip, bir tablette şimdiye kadar kullanılan en akıllı ve en güçlü çip. İşte bu sayede fotoğraf düzenleme işleri ve yüksek performans gerektiren tüm uygulamalar sorunsuzca çalışabiliyor. Yedi-nanometre üretim teknolojisiyle tasarlanan güçlü sekiz çekirdekli A12X Bionic, dört adet performans çekirdeğine ve yüzde 35’e kadar daha hızlı tek çekirdek performansı için dört adet verimlilik çekirdeğine sahip ve yeni performans denetçisi sekiz çekirdeğin tamamının aynı anda kullanılmasına olanak vererek çok işlemli görevlerde performansı yüzde 90’a kadar artırıyor. Yedi çekirdekli Apple tasarımı GPU, son derece zengin içerikli, etkileyici AR deneyimleri ve konsol kalitesinde grafikler için iki kata kadar grafik performansı da sunuyor. Tabletin pil ömrü ise kullanılan uygulamalara göre değişiklik gösterse de yaklaşık 10 saat…

Artırılmış Gerçeklik

Gelişmiş kamera ve sensörler, iyileştirilmiş dört hoparlörlü ses teknolojisi ve A12X Bionic çipin gücü bir araya geldiğinde, büyük bir vizör işlevi de sunan iPad Pro Artırılmış Gerçeklik için mükemmel bir aygıta dönüşüyor. Desteklediği yeni nesil AR uygulamaları, yepyeni AR deneyimlerine olanak veriyor. Örneğin gerçek nesnelerin üzerindeki yansımayı ölçebilir, üç boyutlu olarak binalarda gezinebilir, yeni bir evreni keşfedebilirsiniz. Adobe’un Aero projesi (2019’da sunulacak) geliştiricilerin iPad’deki Artırılmış Gerçeklik deneyimlerini daha da ileri bir seviyeye taşıyan deneyimler tasarlamasına olanak verecek. 

USB-C ile yeni imkanlar

Yeni USB-C bağlantı noktası, Lightning konektörünün yerini alarak iPad Pro için yeni bir çağın kapısını aralıyor. Çok yönlü kullanımlara olanak veren USB-C bağlantısı, şarj için güç bağlantısını desteklemesinin yanı sıra fotoğraf makineleri, kameralar, müzik enstrümanları ve 5K’ya kadar yüksek çözünürlüklü harici ekranlar ile aygıtınız arasında iki kata kadar hızlı, yüksek bant genişlikli veri transferi için USB 3.1 (2. Nesil) desteği sağlıyor.

002 ipadprokamera - İnceleme: Yeni iPad Pro 11”

USB-C bağlantısı ile çok daha hızlı aktarım imkanı sunuluyor.

12MP’lik yeni kamera

iPad ile hiç fotoğraf çektiniz mi bilmiyorum. Yeni model iPad Pro’lar 12MP’lik (f/1.8) yeni bir kamera ile geliyor. Böylece fotoğraf çekim kalitesi bir basamak daha yükselmiş oluyor. Ayrıca 4K video çekimi de yapılabiliyor. Bence video çekimini böyle büyük ve kaliteli bir ekranla yapmak oldukça keyifli…

Uygulama zenginliği…

Yeni Kestirmeler uygulaması, iPad kullanıcılarının fotoğraf ve video düzenleme, dosya yönetimi gibi konularda güçlü ve basit otomatik iş akışlarını birbirine bağlamasına olanak veriyor. Fotoğraflar’da içe aktarma konusunda yapılan iyileştirmeler ve şimdi RAW görüntü formatının da düzenlenebilmesi, fotoğrafçılara iPad Pro’da daha verimli bir şekilde çalışma ve multitasking yapma olanağı veriyor.

Son olarak iPad Pro için size önerebileceğim ve bazılarını sıklıkla kullandığım uygulamaların isimlerini de yazmak istiyorum. En başta hem iPhone hem de iPad Pro’da kullandığım Snapseed’i anmadan geçmeyelim. iPad Pro için uygulama önerim ise şöyle: iMovie, Lightroom CC, Affinity Photo, Darkr, Presco, Procreate, Plantale, iScape Landscape Designs, Morpholio Trace – Sketch CAD…

Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu hatırlatıp, yeni iPad Pro 11 inç modelinin fiyatının 5.899 TL’den başladığını da şuraya yazalım. Yeni Apple Pencil fiyatı ise 929 TL.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0