İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Nikon'un 24-3000 mm’lik (125x) süper zoom kompakt fotoğraf makinesi Coolpix P1000 modelini inceledik.

Panasonic Lumix G5 ISO Testi
İnceleme: MSI Prestige 13 Evo – A13M
İnceleme: HP Sprocket

Yazı ve Fotoğraflar: Uğurhan Betin

Nikon, 24-3000 mm’lik objektifiyle dünyanın en uzun zomuna sahip fotoğraf makinesi Coolpix P1000’i kısa bir süre önce piyasaya sundu. Nikon 3000 mm optik zoma, extra 2 kat dinamik zoom ekleyerek 6000 mm’lere ulaşmanızı sağlamış. Oturduğunuz yerden ayın kraterlerine zoom yapıp aralarında gezinebilir, hatta Satürn’ü bulabilirseniz halkalarını videoya alabilirsiniz. Vahşi yaşam fotoğrafçıları için ise mutlaka incelenmesi gereken bir makine.

fotograf 1 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Fiziksel Özellikler

Objektif odağı 3000 mm olunca haliyle kamera biraz iri ve ağır (1.4 kg). Elde tuttuğunuzda sarsıntı ve titremelerin azalması yönünde ağırlığının bir avantaj olmasının yanında üzerinde de bir titreşim engelleyici bulunmakta. Lensin üstündeki kontrol halkasından, odaklama, pozlama, beyaz dengesi ve ISO gibi çeşitli işlevleri atayarak kullanabilirsiniz. Yine objektifin üstedeki Snapback düğmesi sayesinde 3000 mm odaklanmayı kullanırken bir anlığına geniş açıya geçerek doğru odağa bakıp bakmadığınızı kontrol edebilmenizi sağlamakta. Zoomu sağ elinizle idare edebildiğiniz gibi sol elinizle objektifin üzerindeki butondan da idare edebilirsiniz.

3,2 inç parlak LCD monitör, nerdeyse 360 derece eğilebilir ve döndürülebilir. Vizör yüzünüze yaklaştığı anda bir göz sensörü ekranlı çekimden vizörlü çekime otomatik olarak geçiş yapmakta.

fotograf 2 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Artık son yıllarda üretilen birçok kamerada olduğu gibi Nikon Coolpix P1000’de wi-fi ve Bluetooth kullanmakta. Wi-fi ve Bluetooth bağlantısında tabi ki SnapBridge uygulaması kullanılıyor. Bu iletişim teknolojisi sayesinde uzaktan görerek çekim yapabildiğinizden kameraya hiç dokunmadan 3000 mm’de sarsıntısız çekim yapmanız mümkün. Ay, gezegen ya da vahşi yaşamı görüntülemek isterseniz sağ üstteki komut butonunda bunun için farklı bir seçenek var.

24 mm’de f/2.8 diyafram açıklığı kullanırken, 3000 mm’de f/8 açıklığı kullanmakta. 16 milyon piksel (4608×3456 px) çözünürlüklü ve 1/2.3 inç bir sensör kullanılıyor.

Kart yuvası SD ve tek yuva. Üzerinde ağır ve dijital motor kullanarak zoom yapan bir objektif olması pil ömrüne bir parça etki ediyor. Üstünde küçük ama etkili sabit bir flaş bulunmakta. Menüde aralıklı ve sürekli çekim yapmanızı sağlayan ve bu sayede timelapse çekimler gerçekleştirmeniz için basit bir zamanlayıcı bulunmakta.

Fotoğraf Performansı

Böylesine uzak odaklı objektif kullanabilmek için sağlam bir fotoğraf sehpası şart. Çok uzaklara zoom yaptığınızda en ufak zemin sarsıntısı ya da hafif bir rüzgarın sallantı etkisi çok fazla olabiliyor.

Zoomunu kullanmak için en iyi yerlerden birinin Çamlıca Tepesi olacağını düşünerek ilk testlerimi buradan yaptım. Tepenin yüksek oluşundan dolayı rüzgarlı olması ilk engelimi oluşturdu. 3000mm odağı kullandığımda sarsıntı o kadar çoktu ki nereye odaklanacağımı görebilmek için sık sık lensin üzerindeki Snapback butonunu kullandım. Butona basmak için parmağımla basınç uyguladığımda çalışan stabilizer her ne kadar iyi performans gösterse de fotoğrafların daha net çıkması için biraz ISO yükselterek enstantane hızımı arttırdım. Tabi ki her ne kadar Nikon’un diğer yeni kameraları 45MP’lik full frame Z7 ve D850 gibi görüntüler elde edemesem de 16MP, 1/2.3 inç sensöre göre oldukça kaliteli sonuçlar aldım.

Çamlıca’dan çıplak gözle görmekte zorluk çektiğim Galata Kulesi’ni tam kadraj fotoğraflamak çok heyecan verici oldu.

Fotograf 3 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Köprü üzerindeki arabaları gözle seçemezken P1000 ile plakalarını okuyabilecek kadar zoomlamak şaşkınlık yaratıyor.

Fotograf 4 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Oysa aynı noktayı 24 mm ile çektiğimde üzerinde arabaları görmek çok zor.

Fotograf 5 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Bu denli uzun odaklama imkanı bulunduğum noktadan onlarca hatta yüzlerce kadrajlar elde etme imkanı sağlaması müthişti. Eminönü’nden 300 mm odak uzaklığıyla çekilmiş bir gemi ve aynı gemi aynı noktadan 3000 mm odak uzaklığıyla çekilmiş karesi aşağıda…

fotograf 6 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000fotograf 7 - İnceleme: Nikon Coolpix P1000

Video

Video için standart değerlerin yanında 4K çözünürlükte bulunmakta. P1000 1920x1080p ve 1280x720p çözünürlükte saniyede 60 kareye kadar video çekimleri yapmakta. 4K kalitesi de gerçekten çok iyi. Video çekimlerinde 3000 mm’de elde çekim yapmak çok zor. Kendi üstündeki sarsıntı giderici tabi ki yetmiyor. Evvelden de dediğim gibi çok sağlam bir fotoğraf sehpası şart. Yine de zemin sarsıntısı, rüzgar derken küçük de olsa mutlaka sarsıntı oluyor gibi…  Videodaki sarsıntı basit video işleme programlarında bile artık var olan stabilizer komutuyla sıfır seviyesine indirilebilecek boyutta. Giderilemeyen tek sorun bu denli uzak odak zoomlamalarda havadaki gazlardan dolayı lokal dalgalanmalar. Bunun hiçbir kamera ya da programda bir çözüm yok. Bence bu dalgalanmalar görüntüye olağandışı bir efekt etkisi veriyor, ben seviyorum.

8.0
OVERALL SCORE
Görüntü Kalitesi: 8.0
Tasarım: 8.0
Teknik Özellikler: 8.0
Fiyat: 8.0

YORUMLAR

WORDPRESS: 4
 • Bekir 5 yıl

  Peki bu makine ile nikon d5600 de yapilan cekimleri yapmak mumkun mu ? Ben meraktan bi makine alicam… daha cok portre ve doga-manzara cekimi yapmak istiyorum… ama colpix teki zoom yetenegide agzimi sulandiriyor…. d5600 ve p1000 arasinda kaldim… ne yapmaliyim ?

  • Eyüp kaan 2 yıl

   Ne aldın knk ben de ikisi aradında kaldım yazarsan sevinirim 

 • Osman ÜNAL 4 yıl

  Aslında merak uyandıran bir cihaz. Üstadın da dediği gibi max zoomlarda titreme kaçınılmaz.Bu ağırlığı taşıyacak Sağlam bir tripod 500-1000 TL. Bunu da fiyata dahil etmek lazım. Taşıması ayrı dert.. O kadar zooma ihtiyaç yoksa bu cihaza da ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Sadece Manuel moddaki yeteneklerine bakmak lazım. Benim kanım bu gerekli olduğunda yanımıza alınabilecek ikinci makine olur. Bu kadar para verilir mi tartışılır . Mevcut makineye iş gören ayrı bir lens için bu parayı vermek daha doğru diye düşünüyorum. İyi çekimler dilerim

 • Manidar Taygun 4 yıl

  Makine gerçekten süper. 4k videosu aşırı net. Büyük aps-c, mft yada tam kare sensörlü makineler kadar neden videoları iyi diyecek olursanız bunun sebebi küçük sensörüne 3000mm lik büyük bir zoomla yüksek ışık gelmesidir.NikonP1000 de sensör çok küçük ancak alan açıklığı 3000mm olduğundan geniş bir açı ve ışık toplama imkanınız oluyor.Sadece videolarda sarsıntı olmaması için iyibir stativ tripod ayak almalısınız.