İstanbul Photo Awards’ın Kazananları Belli Oldu

Anadolu Ajansı’nın düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards'da "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Daniel Berehulak'ın Ebola salgınında Liberya’da çektiği fotoğraf kazandı.

Fotoğraf Dergisi’nin 152. sayısı yayında…
Türk Telekom’da yeni dönem başlıyor
Panasonic’e TIPA’dan 3 ödül

Yarışmada "Yılın Fotoğrafı" ödülüne, Daniel Berehulak’ın Ebola salgınında Liberya'da çektiği fotoğraf layık görüldü.

aayrs2 - İstanbul Photo Awards'ın Kazananları Belli Oldu

Anadolu Ajansı’nın düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards'da "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Daniel Berehulak'ın Ebola salgınında Liberya’da çektiği fotoğraf kazandı.

Haber ve spor fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirildiği ve her bir kategoride ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmaya, 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 12 bin fotoğraf ile başvuru oldu. 

Time dergisi uluslararası fotoğraf editörü ve jüri başkanı Alice Gabriner, Pulitzer ödüllü foto muhabiri ve Şangay Fotoğraf Merkezi'nin Direktörü Liu Heung Shing, Stern dergisi fotoğraf editörü Harald Menk, Getty Images yöneticisi Georges De Keerle,  World Press Photo ödüllü  Guillaume Herbaut,  World Press Photo ödüllü savaş Muhabiri Patrick Chauvel, AFP fotoğraf dağıtım ve iş geliştirme direktörü Michel Scotto, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul'dan oluşan jüri, yılın fotoğrafı "Photo of the Year 2014"ün yanı sıra "tekil haber", "seri haber", "tekil spor" ve "seri spor" kategorilerindeki ödüllerin sahiplerini de belirledi.

IPA odullu foto - İstanbul Photo Awards'ın Kazananları Belli Oldu

"Yılın Fotoğrafı" – Daniel Berehulak

Yarışmada, Avustralyalı fotoğrafçı Daniel Berehulak'ın The New York Times için Liberya’daki Ebola salgını sırasında çektiği fotoğraf, uluslararası jüri tarafından "Yılın Fotoğrafı" ödülüne layık görüldü.

Jüri başkanı Gabriner, Berehulak’ın fotoğrafını gazetede ilk gördüğünde "yüreğinden vurulduğunu" hatırladığını anlatarak, "Fotoğraf, sizde daha fazlasını bilme isteği uyandırıyor. Sonrasında da sizi bu inanılmaz hikayeye götürüyor" dedi.

Ebola'nın geçen yılın en güçlü haberi olduğunu belirten Gabriner, fotoğrafı seçme nedenlerinden birinin de bu olduğunu açıkladı.

Gabriner, yarışmaya katılan fotoğrafların kalitesinin yüksekliğine dikkati çekerek, yarışmacılar arasında dünyanın en iyi fotoğrafçılarının da yer aldığının altını çizdi.

Yarışmada  yılın fotoğrafının yanısıra dört kategoride 7 ülkeden 11 fotoğrafçıya  ödül verildi. Yılın fotoğrafına ve bütün kategorilerdeki birincilere 8 bin, ikincilere 3 bin, üçüncülere ise 1.500 ABD Doları ödül verildi.

Türk Hava Yolları’nın "Resmi Havayolu Sponsoru" olduğu yarışmayı kazanan bütün isimlere ve sonuçlarla ilgili ayrıntılı bilgiye, www.istanbulphotoawards.com internet sitesinden erişilebiliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0