Nikon’dan yeni 500mm ve 600mm

Nikon, kendi sınıflarındaki en hafif yapıya sahip olan iki yeni profesyonel süper telefoto objektif sunuyor: AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR ve AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR.

NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR ve Z 28mm f/2.8 SE
Olympus 40-150mm f2.8 Pro
Carl Zeiss Distagon T* 15mm f/2.8

Nikon, kendi sınıflarındaki en hafif yapıya sahip olan iki yeni profesyonel süper telefoto objektif sunuyor: AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR ve AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR.

500mm 600mm - Nikon’dan yeni 500mm ve 600mmNikon, bu yeni objektiflerle performansı artırmanın yanı sıra bu iki ünlü süper telefoto canavarının ağırlığını ciddi ölçüde azaltıyor. Yeni 500mm f/4E, önceki modele göre yüzde 20 daha hafiftir. Yeni 600mm f/4E ise inanılmaz bir şekilde yüzde 25 daha hafif.

Her iki objektif de hafif florit cam elemanlarının yanı sıra Nano Kristal Kaplama ve ED camı bulunan yepyeni optik tasarımlara sahiptir. Florit elemanların kullanılması ve magnezyum alaşımı içeren yapıları ile ağırlıkları etkileyici bir şekilde azaltmak mümkün olmuştur. Yeni teknolojiler her iki objektifte de kullanılmıştır. Bunlar arasında yüksek hızlı arka arkaya çekimler sırasında daha tutarlı, daha hassas pozlamalar için bir elektromanyetik diyafram da bulunur. Bu özellik, hızlı hareket eden konulara sahip aksiyon sporları çeken herkesi memnun edecektir. Her iki objektifte ayrıca, etkileyici dört duraklamalı avantaj sunan ve hızlı aksiyonu takip etmek için SPORT moduna sahip olan Nikon'un Titreşim Azaltma teknolojisinin en son sürümü bulunur. Diğer yeni özellikler arasında Kensington kilit yuvasına sahip döner tripod halkası ve kompozisyonlar arasında akıcı geçiş yapmayı sağlayan yepyeni yataklar bulunmaktadır. Ayrıca, her iki objektifte de, su, toz ve kiri etkin bir şekilde engelleyen Nikon'un özel flor kaplama özeliği bulunmaktadır.

Dengeyi değiştirme

Geniş bir süper telefoto objektifle sahada vakit geçirmiş olan herkes, her bir gramın önemini ve hızın ciddi bir fark yarattığını bilir. Florit cam kullanımı sayesinde bu yeni objektiflerin hafif yapısı resim kalitesine hiçbir olumsuz etki yapmaz. (Yaklaşık) 3090 g ağırlığıyla yeni 500 mm objektif, önceki halinden 790 g daha hafiftir ve şu anki 200-400 mm f/4 VR II'den bile daha hafiftir. Yeni 600 mm objektif yaklaşık 3810 g ağırlığındadır ve eskisine göre 1250 g gibi etkileyici bir farkla daha hafiftir. İki objektifin de ön ağırlığı daha düşüktür ve florit elemanlarının kullanımı optik performansın artmasını da sağlar.  Her iki objektifteki hızlı f/4 maksimum diyafram kombinasyonu ve Nikon'un etkileyici Titreşim Azaltma özelliği ile bu yeni süper telefotolar, çarpıcı bir netlik ve hassaslık sunar. Böylece spor ve vahşi yaşam profesyonelleri daha az ağırlıkla çekimlerinde kullanacak daha çok ekipman taşıyabilirler.

Titreşimsiz ve güvenilir

Bu yeni özellikler bütünü Nikon'un yeni 500 mm ve 600 mm objektiflerinin çekim yaparken sıra dışı bir sabitlik sunmasını sağlar. Nikon'un son nesil VR teknolojisi, her iki objektife de etkileyici dört duraklamalı avantaj sağlayarak makine sarsıntısının sebep olabileceği bulanıklığı etkin bir şekilde en aza indirir. VR sessiz çalışır ve iki objektif de hem Nikon'un SPORTS VR moduna, hem de otomatik tripod algılama özelliğine sahiptir. SPORT VR hızlı hareket eden bir konu çekilirken sabit bir vizör görüntüsü sağlar ve ayrıca VR kapalıyken elde edilene benzer bir sürekli çekim kare hızına ve enstantane gecikme süresine olanak sağlar. Objektiflerde ayrıca elektromanyetik diyafram bulunur. Bu özel mekanizma özellikle yüksek kare hızlarında çekim yaparken Üstün AF izleme özelliği ve sabit otomatik pozlama kontrolüne olanak tanır.

Hızlı Netleme

Nikon'un Sessiz Dalga Motoru, sorunsuz manuel ayarlama ile ultra hızlı, ultra sessiz otomatik netleme sağlar. Manuel moda ek olarak iki otomatik netleme modu vardır: A/M (netleme halkası kullanımdayken bile otomatik netlemeyi öncelikli kılar), M/A (AF modunda otomatik netlemeden manuel kullanıma anında geçiş olanağı sunar). Her iki objektifte de bulunan yeni netleme sınırı, fotoğrafçıların netleme alanını sınırlandırmasına olanak tanıyarak objektifin daha da hızlı netleme yapabilmesini sağlar. Düğme iki yeni pozisyon sunar: 600 mm objektifte FULL ve ∞ – 10 m, 500 mm objektifte FULL ve ∞ – 8 m. Ayrıca, minimum netleme mesafesi artık 500 mm objektifte 3,6 m'ye, 600 mm objektifte ise 4,4 m'ye düşmüştür.

İyileştirilmiş optik performans

Her bir objektif 12 grupta 16 eleman ile tamamen yeniden tasarlanmış optiklere sahiptir. 600 mm objektifte dört, 500 mm objektifte ise üç adet Ekstra Düşük Dağılım (ED) cam elemanı bulunur. Nano Kristal Kaplama ve iki florit objektif elemanı her iki objektifte de bulunur. Renk sapması en aza indirilmiştir, etkin parlama ve gölgelenme kontrolü vardır. Ayrıca, her iki objektifte de konu ile arka plan arasında net ayrım yapabilmek için netleme alanlarının doğal görünmesini sağlayan dokuz bıçaklı yuvarlak diyafram bulunur.

Ergonomik tasarım

Ergonomik tasarımda yapılan çeşitli iyileştirmeler yeni objektiflerin dramatik bir şekilde daha iyi tutulmasını sağlar. Yeni florit cam elemanları yalnızca genel ağırlığın azaltılmasını sağlamakla kalmaz, ayrıca her objektifin ön kısmını daha hafif hale getirerek, daha sabit operasyon için ağırlık merkezini arkaya iter.

Her iki objektifte de yatay ve dikey yönlendirme arasında sorunsuzca geçiş yapılmasını sağlamak için yepyeni yataklara sahip tripod askı halkaları bulunur. Bu objektiflerin daha kolay taşınmasını sağlamak için, tripod montaj parçası arkaya daha yakın şekilde tekrar konumlandırılmıştır ve bu değişiklik sayesinde dahili tek parçalı koruyucu kolayca ters çevrilebilir. Buna ek olarak, her objektifle birlikte gelen monopod halkası, monopod ile çekim yaparken daha üst düzey bir sabitlik sağlar. Her iki objektifte de 40,5 mm'lik anında takılabilmeye olanak tanıyan yuva aynı şekilde korunmuştur.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0