Olympus PEN E-PL5

PEN serisi ile tüm dünyada ciddi bir pazar payı alan Olympus’un yeni modellerinden PEN E-PL5 modelini test ettik. Micro Four Thirds sensör boyutu ve çarpıcı tasarımı ile dikkat çeken model, 16.1 milyon piksellik çözünürlüğe sahip. LiveMOS görüntü sensörü ve TruePic VI görüntü işlemcisi ile de yüksek çözünürlükte ve kaliteli görüntüleme imkanı sağlıyor.

2012’nin dikkat çeken fotoğraf ürünleri
Sony NEX-3N
Panasonic DMC-GX7

Zoom İthalat ile yaptığı bayi kanalı distribütörlük anlaşması ile 2013 yılına sağlam bir giriş yapmaya hazırlanan Olympus Türkiye, aynasız fotoğraf makinesi (CSC) sınıfında pazarı zorlayacak gibi görünüyor.

PEN E PL5 - Olympus PEN E-PL5

PEN serisi ile tüm dünyada ciddi bir pazar payı alan Olympus’un yeni modellerinden PEN E-PL5 modelini test ettik. Micro Four Thirds sensör boyutu ve çarpıcı tasarımı ile dikkat çeken model, 16.1 milyon piksellik çözünürlüğe sahip. LiveMOS görüntü sensörü ve TruePic VI görüntü işlemcisi ile yüksek çözünürlükte ve kaliteli bir görüntüleme imkanı sağlayan E-PL5, oldukça hızlı bir AF mekanizmasını bünyesinde barındırıyor.

ISO 200-25600 aralığı

PEN E-PL5 aynasız sınıfı içerisinde oldukça kompakt boyutlarda ve hafif. Ergonomisi, menüsü ve düğmelerin yerleşimi gayet ideal ve olması gerektiği gibi kolay kullanımlı… Cihazın netleme ve çektiğiniz fotoğrafları kaydetme hızı çok iyi. ISO hassasiyeti bu makine de oldukça geniş tutulmuş. ISO 200 ile 25600 arasında bir seçim yapabiliyorsunuz. ISO hassasiyet aralığındaki bazı değerlerle çekim yaptık ve sonucu burada görebilirsiniz. Klasik olarak ISO 200-800 aralığının başarılı olduğunu söylemek gerek. Ancak şaşırtıcı olarak, eskiden ISO 1600’ü geçince noise oranı oldukça kötü olur ve neredeyse kullanılamazken, E-PL5 ile yaptığımız çekimlerde ISO 5000 hatta ISO 10000 aralığına kadar kullanılabilir olduğunu söylememiz gerekir. Bu da noise azaltmada ne kadar başarılı olunduğunun kanıtı.

PEN E PL5 silver - Olympus PEN E-PL5

Hareketli 3 inç LCD

E-PL5 modelinde, 3 inç boyutunda oynar, dokunarak netlik yapabilmenizi ve fotoğraf çekebilmenizi sağlayan hızlı tepki süresine sahip dokunmatik bir LCD bulunuyor. Hareketli LCD çoğu zaman kullanılmıyor gibi gözükse de bazen hayati önem taşıyabiliyor. Fotoğraf çekerken hiç ummadığınız yerlerde yere yaklaşmanız ya da bir duvarın üstünden çekim yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda da hareketli bir LCD size yardımcı olacaktır.

Makine bünyesindeki 12 sanat filtresi ve 6 sanat efekti bugünlerde Instagram ile uğraşan fotoğraf severler için çok daha farklı bir boyut sunuyor. Gerçekten bazen çok sıradan gibi gözüken bir fotoğrafı birkaç filtre uygulayarak bambaşka bir hale sokmak sizin elinizde…

PEN E PL5 back - Olympus PEN E-PL5

Harici vizör takılabiliyor

Makine ile birlikte minik bir harici flaş da kutunun içerisinden çıkıyor. Ancak istenirse daha büyük harici flaşlar, su altı kapları gibi pek çok aksesuar da bulunabiliyor. Özellikle bazı fotoğrafçılar için olmazsa olmazlardan olan vizör bu makinede bulunmuyor. Ancak yine harici olarak satın alınabilen optik ve EVF vizör ile bu konuda sıkıntı olmuyor.

ISOtest 72dpi - Olympus PEN E-PL5

Geniş objektif serisi

Bizim kullandığımız makine, 14-42mm f/3.5-5.6 zoom objektif ile geldi. Olympus objektif konusunda da kendini aşmaya hazırlanıyor. Micro Four Thirds standardında pek çok objektif alternatifi bulunan markanın, profesyonel kalitede de sabit odak uzaklıklarına sahip yeni seri objektifleri Türkiye’de de satışa sunuluyor.

detay pl5 - Olympus PEN E-PL5

Olympus PEN E-PL5 ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

http://www.olympus.com.tr/site/tr/c/cameras/pen_cameras/pen_lite/e_pl5/index.html

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0