Panaromik fotoğrafta dünya rekoru

BT Tower'ın tepesinden çekilen harika bir Londra fotoğrafı, dünyanın en büyük panoramik fotoğrafı olarak rekor kırdı. Fotoğraf, Londra’yı inanılmaz ayrıntılı bir şekilde 360 derecede gösteriyor. Gigapiksel boyutlu fotoğrafı görmek ve Londra seyahatinizin en güzel manzarasını paylaşmak için www.btlondon2012.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Canon EOS 650D tanıtıldı
PowerShot D20: Macera için üretildi
Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

Gigapiksel boyutlu fotoğrafı görmek ve Londra seyahatinizin en güzel manzarasını paylaşmak için www.btlondon2012.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BTT Gigapan 6265 - Panaromik fotoğrafta dünya rekoru

BT Tower'ın tepesinden çekilen harika bir Londra fotoğrafı, dünyanın en büyük panoramik fotoğrafı olarak rekor kırdı. Fotoğraf, Londra’yı inanılmaz ayrıntılı bir şekilde 360 derecede gösteriyor.

Uzman fotoğrafçılık firması 360Cities tarafından; dört adet Canon EOS 7D fotoğraf makinesi ve yine Canon'un EF 400mm f/2.8L IS II USM lensleri ile Extender EF 2x III tele dönüştürücü objektifleri kullanılarak çekilen 320 gigapiksellik fotoğraf, 48.640 bağımsız kareden oluşuyor. Kameralarla birlikte, Alman Clauss firmasının üst sınıf Rodeon VR Head ST robotik panorama başlıkları kullanıldı. Bağımsız olarak çekilen kareler, altyapısı Fujitsu Technology Solutions Europe tarafından sağlanan güçlü Celsius R920 iş istasyonu aracılığı ile haftalar süren bir çalışmayla birleştirilerek tek bir devasa panorama haline getirildi.

Bugüne dek ilk kez bu denli büyük bir görüntü denemesi yapıldı ve girişimden böylesine kapsamlı bir sonuç almak için çalışmalar birkaç ayı buldu. BT Tower panoraması, normal fotoğraf çözünürlüğünde basılsaydı 98 metre genişliğe, 24 metre uzunluğa yani neredeyse Buckingham Sarayı ebatlarına sahip olabilirdi. Buna karşılık, 2010 yılında Centrepoint'ten çekilen bir önceki Londra panoraması sadece 80 gigapiksel büyüklüğündeydi.

Bu gigapiksel görüntüde Buzby de bir yere gizlendi. Buzby’ı bulan üç kişi yarışmanın kazananlarından olacak. Çekilişle belirlenecek talihlilerden birinciye bir iPad ve 1 yıllık ücretsiz geniş bant erişiminin yanı sıra BT Tower'ın en tepesine çıkarak Londra manzarasını bizzat seyretme şansı hediye edilecek. İkinci ve üçüncü talihliler ise birer iPad kazanacaklar. Yarışma koşullarının tamamını görmek için http://www.btplc.com/gigapixel/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sayılarla Proje Detayları:

 • 320 – fotoğrafın gigapiksel değeri
 • 48.640 – proje için çekilen bağımsız fotoğraf karesi sayısı
 • 3 – tüm bağımsız fotoğrafların çekilmesi için harcanan gün sayısı
 • 3 – bilgisayarda işlemleriyle nihai görselin hazırlanması için geçen ay sayısı
 • 60.000 – Bir iPhone 4 fotoğrafından kat misli büyük olduğu
 • 98 – normal fotoğraf çözünürlüğünde basıldığında geçerli olacak metre cinsinden uzunluk
 • 24 – normal fotoğraf çözünürlüğünde basıldığında geçerli olacak metre cinsinden yükseklik
 • 29. – BT Tower'da fotoğrafların çekildiği kat
 • 20 – mil cinsinden görülebilir ufuk uzaklığı

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
 • Türkay 9 sene

  Dе panoramic view, there is a small mistake. Pret A Manger to the building on the right side of the bus stop, bus number 29 clearly does not look back. CDK plate LJ61.