Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Samsung, geçtiğimiz ay içerisinde dünyanın ilk 10x optik zoom özelliğine sahip akıllı telefonu Galaxy S4 Zoom modelini duyurmuştu. Gerek akıllı telefon özellikleri, gerekse de gelişmiş fotoğraf deneyimi sunan Galaxy S4 Zoom test merkezimize ulaştı.

Panasonic Lumix GF2’yi Orlando’da Test Ettik
İnceleme: realme 6 Pro
İnceleme: Asus PA27AC 27” ProArt Monitör

Samsung, geçtiğimiz ay içerisinde dünyanın ilk 10x optik zoom özelliğine sahip akıllı telefonu Galaxy S4 Zoom modelini duyurmuştu. Gerek akıllı telefon özellikleri, gerekse de gelişmiş fotoğraf deneyimi sunan Galaxy S4 Zoom test merkezimize ulaştı.

GALAXY S4 zoom - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Galaxy S4 ailesinin yeni üyesi olan Galaxy S4 Zoom, hem gelişmiş bir akıllı telefonun, hem de iyi bir kompakt fotoğraf makinesinin özelliklerini tek bir cihazda bir araya getirme amacıyla geliştirilmiş. Samsung’un özellikle son 2-3 yıldır akıllı cep telefonları pazarında neler yaptığını ve daha da önemlisi neler yapabileceğini hepimiz dikkatle takip ediyoruz. Yakın zamanda çıkardığı S4 ve S4 mini modelleri ile günlük kullanımda akıllı cep telefonlarında vazgeçemeyen kullanıcıların beğenisini toplayan Samsung, S4 Zoom modeli ile farklı bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

GALAXY S4 zoom 7 - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Samsung Electronics IT ve Mobil İletişim Bölümü Başkanı ve CEO’su JK Shin konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söylüyor: “S4 Zoom, Samsung’un tüm dünyada tüketicilerin hayatını zenginleştirmeye yönelik çalışmalarında ileriye doğru atılmış yeni bir adımı temsil ediyor. İletişim, doğası gereği giderek daha çok görsel bir hale gelirken, insanlar da yaşadıkları anları mümkün olan en yüksek kalitede görüntülemek ve paylaşmak istiyor. Ancak, bunun için her zaman yanlarında özel bir fotoğraf makinesi taşımaları mümkün olmuyor. İşte Galaxy S4 Zoom, GALAXY S4’ün fonksiyonellik ve bağlantı özelliklerini, kompakt bir fotoğraf makinesinden beklenebilecek yüksek kaliteli fotoğraf deneyimiyle birleştirerek, bu durumu değiştiriyor.

s4 test2 - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Akıllı telefon mu? Kompakt makine mi?

Yeni bir dönemin ilk ürünü olan S4 Zoom’u test ederken, elimizde cep telefonundan çok kompakt bir fotoğraf makinesi olduğu hissine daha fazla kapıldık. Tasarımı, boyutları ve ağırlığı akıllı bir telefondan çok, kompakt bir fotoğraf makinesini andıran bu yeni modelin en büyük özelliği 10x optik zooma (24-240mm) sahip olması. S4 Zoom’un bu geniş optik zoom aralığı objektifin üzerindeki çevirme halkası (Zoom Ring) sayesinde kullanılabiliyor. 16 milyon piksellik BSI CMOS sensör kullanan makine Xenon flaşı sayesinde yetersiz ışık koşullarında da daha iyi bir çekim sağlıyor.

Bahsettiğimiz makine esasında akıllı bir telefon olunca ilginç özelliklere de sahip oluyor. Örneğin, bir telefon görüşmesinin ortasındayken, paylaşmak istediğiniz bir şey gördüğünüzde yalnızca Zoom Ring’ı basitçe çevirerek In-Call Photo Share özelliğini aktive ederek fotoğraf çekebilir ve konuştuğunuz kişiye MMS ile bu fotoğrafı gönderebilirsiniz. Zoom Ring, basit bir çevirme hareketiyle Hızlı Başlat (Quick Launch) ve Kısayol (Shortcut) özelliklerini aktif hale getirmenize ve bu sayede Auto, Galeri ve Smart Mod gibi çoklu modlara anında erişmenize de olanak tanıyor.

s4 test1 detay - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme s4 test1 - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Burada çektiğimiz bir iki örnek fotoğrafı görebilirsiniz. En yüksek çözünürlük modunda dosya boyutu yaklaşık 6-7MB civarında, dosya büyüklüğü ise 300dpi’da 30x40cm oluyor. Optik zoom performansı bazen sizi yavaşlatabiliyor. Ancak deklanşör tepkisi ve AF hızı yeterli seviyede. Görüntü kalitesi ise biraz yumuşak bir sonuç veriyor. Onu da hafif bir düzeltme ile gidermek mümkün. ISO 100-3200 aralığında kullanılabiliyor. Ancak 100 ve 200’ün üzerine çıkmanızı tavsiye etmem. Cihazın kendi dahili hafızası 8GB, ancak bunun 5GB’si kullanılabiliyor. Ayrıca 64GB’a kadar desteklenen microSD kartlarda kullanılabiliyor.

Optik Görüntü Sabitleyici

Makinenin içinde yer alan Optik Görüntü Sabitleyici (OIS) siz hareket halindeyken bile fotoğraf makinesini iyi bir şekilde sabitliyor ve böylece yüksek kaliteli fotoğraf ve video için zoom yaptığınızda, hem bulanıklığı azaltıyor, hem de görüntüyü titremeden sabit bir hale getirebiliyor.

Galaxy S4 Zoom eğer fotoğraf ayarlarını düşünmeden çekim yapmak isterseniz Smart Mode özelliğine de sahip. Mümkün olan en uygun fotoğrafı çekmeniz için, önceden ayarlanmış olan modlar arasından istediğinizi seçmeniz yeterli. Hareket halindeki bir nesnenin ardı ardına çekilmiş görüntülerini bir araya getirerek tek bir karede birleştirmek için Dram Çekimini veya hızı yüksek bir anı yakalamak için Hareket Dondurma’yı (Action Freeze) kullanabilirsiniz. Hangi Smart Mode’u seçeceğinize karar veremediğiniz durumlarda ise Smart Mode Suggest özelliği, ortamı sizin için değerlendirerek; ışık düzeyi, odak mesafesi veya yüz algılama gibi ortama ilişkin unsurları temel alarak sizin için en uygun seçeneklerden oluşan bir liste hazırlar ve böylece istediğiniz en iyi görüntüyü elde etmenize yardımcı olur.

s4 test3 - Samsung Galaxy S4 Zoom İnceleme

Birkaç şey daha…

Android Jelly Bean 4.2 işletim sistemini kullanan S4 Zoom, gerçek bir kişisel mobil deneyim için kilit ekranı ve uyarı çubuğu da dahil olmak üzere, cihazı kişiselleştirmenize olanak tanıyan Touchwiz gibi bazı özelliklere sahip.

Seyahatten döndüğünüz zaman Anı Albümü, tatiliniz süresince biriktirdiğiniz tüm fotoğraf ve video arşivini tek bir zaman çizelgesi üzerinde düzenlemenize ve sevdiklerinizle paylaşmanıza olanak tanır. Samsung Link, çektiğiniz görüntüleri güvenli bir şekilde saklamak için dizüstü ve tablet bilgisayarınıza aktarma isteğinizi, tek bir tuşa basarak kolay ve hızlı bir şekilde aktarır. Bunun yanı sıra, tüm verilerinizi HomeSync ile kendi kişisel bulutunuzla senkronize edebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0