Sony Cyber-shot RX100 IV ve RX10 II

Sony Cyber-shot RX100 IV ve RX10 II

Sony, Cyber-shot fotoğraf makinelerinin en gelişmiş modelleri olan RX100 IV ve RX10 II’nin piyasaya çıkışını duyurdu. Her iki yeni modelde de gelişmiş sinyal işleme yeteneği ve bağlı DRAM bellek çipine sahip 1.0 inç Exmor RS CMOS sensörü bulunuyor.

Retro görünümlü Pentax MX-1
Lomography Lomo’Instant
Kaya Gibi “Panasonic Lumix FT4”

Sony, Cyber-shot fotoğraf makinelerinin en gelişmiş ve çok yönlü modelleri olan kompakt RX100 IV ve yüksek zoomlu RX10 II’nin piyasaya çıkışını duyurdu.

RX10M2 - Sony Cyber-shot RX100 IV ve RX10 IIHer iki yeni modelde de gelişmiş sinyal işleme yeteneği ve bağlı DRAM bellek çipine sahip 1.0 inç Exmor RS CMOS sensörü bulunuyor. Görüntü verisinin 5 kattan da daha hızlı okunmasını sağlamak üzere birlikte çalışan yüksek hızlı sinyal işleme ve DRAM bellek çipi, bundan önce sadece az sayıda seçkin profesyonel düzey video kameralarda bulunan çok çeşitli dikkat çekici özelliğin kaynağı. Bu etkileyici özellikler arasında, 1000fps’ye kadar 40x süper slow motion çekim video kayıt, maksimum 1/32000 saniye hızında ultra hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşör, yüksek çözünürlüklü 4K video çekim ve daha da fazlası yer alıyor.

40 kata kadar süper slow motion çekim

Sony kompakt fotoğraf makinelerinde bir ilk olarak, yeni RX100 IV ve RX10 II standart hıza göre 40 kata kadar daha yavaş süper ağır çekim kayıt yapma imkânı sunarak kullanıcıların hızlıca geçip giden aksiyon anlarını, inanılmaz detay, çözünürlük ve netlik ile yakalamaları ve yeniden oynatmalarına imkân veriyor. Çekim öncesinde, kullanıcı hareket eden kişi veya nesnenin hızına uyacak şekilde kaydı optimize etmek için, video kayıt düğmesini basıldıktan sonra kaydı başlatan ‘başlatma tetiği’ veya düğmeye basılana kadar kayıt yapan ‘bitirme tetiği’ olarak kullanma opsiyonu ile, 1000fps, 500fps ve 250fps kare hızları ve 50p ve 25p oynatma formatları arasından istediklerini seçebiliyorlar. ‘Bitirme tetiği’ modu, kaydın video düğmesine basılmadan 2 ila 4 saniye önce başlamasına izin vererek fotoğrafçının o belirleyici anı çok daha yüksek tutarlılık ve hassasiyet ile kaydetmesini sağlıyor. 2000fps ve 25p olarak çekilen iki saniyelik video görüntüsünün oynatılması yaklaşık 80 saniye sürüyor.

RX100M4 Right - Sony Cyber-shot RX100 IV ve RX10 IIYüksek hızlı deklanşör, yüksek hızlı çekim

Bağlı bir DRAM çipine sahip 1.0 tip Exmor RS CMOS sensörün etkileyici hız ve gücü, yeni RX100 IV ve RX10 II’nin hızlı hareket eden nesneleri çekerken son derece yüksek bir performans göstermesine imkân veriyor. Özellikle, hızlı işlem yeteneği, uzun bir süre boyunca RX100 IV’de 16 fps’ye ve RX10 II’de 14 fps’ye kadar sürekli hızlar elde edilmesi ile sonuçlanıyor.

Ayrıca, yeni fotoğraf makinelerinin EV19’a varan parlaklık düzeylerinde sonuna kadar açık bir diyafram açıklığı ile keskin, billur gibi net fotoğrafları görüntü sensörünün ultra hızlı dışa okuması da yüksek hızlı Bozulmayı Önleyici Deklanşörden (maksimum saniyenin 1/32000’i hızında) kaynaklanıyor. Aynı zamanda, hızlı hareket eden nesne ve kişileri çekerken yaygın olarak görülen “jöle efekti”ni de minimize ediyor. Bu, fotoğrafçı ve video grafikerlerin en zorlu ve parlak aydınlatma koşulları altında nesnelere net şekilde odaklanmış, bulanık arka planlara sahip harika içerikler elde etmesine imkân veriyor.

Yüksek hassasiyete sahip doğrudan 4K video kaydı

Yeni RX100 IV ve RX10 II modelleri, 4K (QFHD 3840×2160) video kaydının avantajlarını sunan ilk Cyber-shot fotoğraf makineleri olma özelliğini taşıyor. Fotoğraf makineleri, 4K videonun tüm ince detaylarının asgari düzeyde hare ve ‘tırtık’ ile kaydedilebilmesi için gruplamasız tam piksel okumadan yararlanıyor. Bu yüksek kaliteli sonuçlar, 4K kayıt sırasında 100 Mbps’lik yüksek veri hızı ve tam HD çekim sırasında 50 Mbps ile kayıt yapan XAVC S codec’inin kullanılmasıyla elde ediliyor.

4K çekim kapasitesi, her iki fotoğraf makinesinde de hafif şekilde farklılık gösteriyor, zira daha profesyonel tasarımlı RX10 II daha uzun süreler boyunca 4K video çekerken (Avrupa’da 29 dakikaya kadar), daha rahat, bütçe dostu RX100 IV ise 4K videoları tek seferde 5 dakikaya varan uzunluklarda çekebiliyor. Yeni fotoğraf makinelerinin her birinin üzerindeki profesyonel nitelikteki video özellikleri arasında da, Picture Profile, S-Log2/S-Gamut ve diğerleri bulunuyor.      

RX100M4 Rear 1 - Sony Cyber-shot RX100 IV ve RX10 IIHer iki fotoğraf makinesinde bulunan gelişmiş çift video kayıt fonksiyonelliği, fotoğrafçıların sadece deklanşöre basarak 11 farklı kompozisyon modelinden herhangi birinde 4K video kayıt esnasında 16.8MP fotoğraflar çekmesine imkân veriyor.

Çok yönlü tasarım, yüksek hızlı AF

RX100 ailesinin kompakt, cep boyutlarındaki tasarımını koruyan yeni RX100 IV’de bir ZEISS Vario-Sonnar T* 24-70mm (35mm eşdeğeri) F1.8-F2.8 objektif bulunurken RX10 ile aynı gövde tasarımını koruyan yeni RX10 II ise bir ZEISS Vario-Sonnar T* 24-200mm (35mm eşdeğeri) F2.8 objektife sahip.

Yaklaşık 2,35 milyon noktalık çözünürlüğe sahip yeni yüksek kontrastlı XGA OLED Tru-Finder fotoğraf makinelerinin her biri gerçek yaşamı aratmayan görüntü ön izleme ve oynatma fonksiyonelliğini güvence altına alıyor. RX100 IV, geçen yıl piyasaya sürülen RX100 III modelinin sahip olduğu kullanışlı ZEISS T* kaplamalı geri çekilebilir EVF’yi koruyor.

Estetik olarak, yeni modellerin her ikisi de her fotoğrafçının tarzına uygun çok sayıda kişiselleştirilebilir kontrol ve düğmeye sahip. RX10 II toza ve neme karşı dayanıklılık da ekliyor. 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0