Sony Cyber-shot RX100 V

Sony, popüler Cyber-shot RX100 serisi kompakt fotoğraf makinesi serisinin yeni amiral gemisi modeli RX100 V çıkışını duyurdu. yeni fotoğraf makinesi, günümüzün kompakt fotoğraf makinesi pazarına yeni bir AF performansı ve hız düzeyi getiriyor.

Samsung WB150F
Fujifilm instax mini 12
Bebekleri çekerken…

Sony, popüler Cyber-shot RX100 serisi kompakt fotoğraf makinesi serisinin yeni amiral gemisi modeli RX100 V çıkışını duyurdu.  

1479108756 RX100V EVF Flash Large - Sony Cyber-shot RX100 VBu heyecan verici yeni fotoğraf makinesi, günümüzün kompakt fotoğraf makinesi pazarına yeni bir AF performansı ve hız düzeyi getiriyor. Makine, 0,05 saniye ile dünyanın en yüksek AF yakalama hızına ve karenin yaklaşık yüzde 65’ini kaplayan 315 noktalı sensör üzerinde en yüksek sayıda AF noktasına sahip Hızlı Hibrit AF sistemi ile donatıldı. Fotoğraf makinesi, ayrıca AF/AE takibi ile 150 kesintisiz çekime kadar 20,1MP çözünürlükte 24 fps’e varan hızlarda kesintisiz çekim yapabiliyor. 

RX100 V, DRAM yongalı yeni geliştirilmiş 1.0-tip yığılı Exmor RS CMOS sensörü, bir ZEISS Vario-Sonnar T* 24-70 mm F1.8 ila 2.8 büyük diyafram açıklıklı objektif ve işlem hızını maksimize eden, ara belleği genişleten ve özellikle de yüksek ISO ayarlarında görüntü kalitesini optimize eden yeni ön uç LSI yongalı geliştirilmiş bir görüntü işleme sistemi ile donatıldı. Fotoğraf makinesi aynı zamanda piksel gruplamasız tam piksel okuma ile 4K video kaydı, genişletilmiş kayıt süresi ile 960fps’ye kadar süper yavaş çekim kayıt ve daha fazla yeteneği de içeriyor.

Hızlı Odaklama, Hızlı Çekim

Sony’nin RX100 serisi fotoğraf makinelerinde bir ilk olan yeni RX100 V modelinde, odak düzlemi aşama algılamalı AF ile kontrast algılamalı AF’nin avantajlarını bir araya getiren Hızlı Hibrit AF sistemi bulunuyor. Bu, fotoğraf makinesinin 0.05 saniye kadar kısa bir sürede odağı kilitlemesine imkân veriyor. Yüksek hızlı odaklama, sensörün yüzde 65’ini kaplayan 315 adanmış AF noktasını mükemmel şekilde tamamlayarak kullanıcının istediği nesneyi öngörülemeyen yönlerde hızlıca hareket ettiğinde dahi yüksek hız ve doğruluk ile çekmesini sağlıyor.

Ayrıca, işlem hızı da, fotoğraf makinesinin BIONZ X görüntü işleme motorunu mükemmel şekilde destekleyen ön uç LSI’ın eklenmesi ile önemli ölçüde geliştirildi. Bu iki bileşen, güçlü AF sistemi ile bir araya gelerek fotoğraf makinesinin AF/AE takibi ile 150 kesintisiz çekime kadar tam 20,1MP (yaklaşık efektif) çözünürlükte 24 fps’e varan hızlarda kesintisiz çekim yapmasına imkân veriyor. Bu yüksek hızlı çekim modunda çekimler arasında vizördeki kararmanın minimize edilmesi de fotoğrafçının hızlı hareketi takip etme ve o önemli anı yakalama becerisini önemli ölçüde arttırıyor. Ayrıca, yüksek hızlı modlarda, sessiz çekim yapma imkânı da mevcut.

Yeni RX100 V’nin AF performansındaki diğer iyileştirmeler arasında, fotoğraf makinesinin kesintisiz ve tek çekimli AF modları arasında otomatik olarak geçiş yapmasına izin veren AF-A modunun eklenmesi de yer alıyor. Kullanıcılar, çekimi kadraja alırken aynı zamanda kesintisiz AF ve aşama algılamalı AF alanlarının ekran üzerinde canlı şekilde görüntülenmesini isteyip istemediklerini de manuel olarak seçebiliyorlar.

Cep Dostu Tasarım, Premium Performans

RX100 ailesinin diğer üyelerinde de görülen kullanışlı cep boyutlarındaki tasarımı koruyan yeni RX100 V, gerçek yaşamı aratmayan görüntü ön izleme ve oynatma fonksiyonelliği sağlayan yüksek kontrastlı 2.35 milyon noktalı XGA OLED Tru-Finder ile donatılıyor. Elektronik vizör (EVF), kullanıcının tercihine göre rahatlıkla fotoğraf makinesinin gövdesine geri çekilip açılırken ZEISS T* kaplamalı optik elemanlara sahiptir.

Aynı zamanda Wi-Fi ve NFC uyumlu olan yeni fotoğraf makinesi, Sony’nin genişleyen PlayMemories Camera Applications yelpazesine de dâhil oluyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0