Yeni Apple MacBook

Apple, şimdiye kadarki en ince ve en hafif Mac olan, her bakımdan yeniden keşfedilen ve dizüstü bilgisayar ürün grubunun yeni üyesi olan tamamen yeni MacBook'u tanıttı.

İnceleme: Yeni iPad Pro 11”
HUAWEI, Türkiye pazarına sunduğu yeni ürünlerini tanıttı
HUAWEI MateBook 14s

Apple, şimdiye kadarki en ince ve en hafif Mac olan, her bakımdan yeniden keşfedilen ve dizüstü bilgisayar ürün grubunun yeni üyesi olan tamamen yeni MacBook'u tanıttı. Yeni MacBook'un her bileşeni, yalnızca 0,9 kg ağırlığında ve 13,1 mm inceliğinde bir Mac elde edecek şekilde titizlikle yeniden tasarlandı. Yeni MacBook; bir Mac'in şimdiye kadar sahip olduğu en ince ekran olan12 inç Retina ekrana, önemli ölçüde daha ince ve aşırı duyarlı olan, Apple tasarımı, tam boyutlu bir klavyeye, Mac'e yeni bir etkileşim boyutu getiren yepyeni bir Force Touch trackpad'e, veri aktarımı, video çıkışı ve tek bir konnektörde şarj için olağanüstü kompakt USB-C bağlantı noktasına ve tüm gün pil ömrü sunmak için alanın her milimetresini en üst seviyeye çıkaran yeni bir pil tasarımına sahip. Ayrıca, MacBook ilk kez üç muhteşem alüminyum kaplama seçeneğiyle sunuluyor: Altın, gümüş ve uzay grisi renkleri.

MacBook OP90 Tilt  - Yeni Apple MacBookYalnızca 13,1 mm inceliğinde olan yeni MacBook tasarımı, 11 inç MacBook Air'den yüzde 24 daha ince. Entegre Wi-Fi antenlere ve üst kapağında parlak paslanmaz çelikten Apple logosuna sahip yeni hassas tamburlama işlemine tabi tutulmuş yeni unibody kasası ile, MacBook altın, gümüş ve uzay grisi renklerinden oluşan üç şık kaplama seçeneğiyle geliyor. Ayrıca tamamen metal kasaya sahip ilk MacBook olma özelliğine sahip oluyor.

Konforlu bir klavye, Mac deneyimi için temel önemdedir ve yeni MacBook yepyeni, tam boyutlu bir klavyeye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Tam boyutlu klavyenin olağanüstü ince MacBook'a uyması için bir dizüstü bilgisayar klavyesinin çalışma şekli tamamen yeniden tasarlandı. Yeni klavye yüzde 34 daha incedir ve klasik klavye makas mekanizmasına göre yüzde 40 daha ince olan Apple tasarımı kelebek mekanizmasını kullanan klavye, dört kat daha istikrarlıdır ve parmağınız tuşun neresine basarsa bassın olağanüstü bir hassasiyet sunar. Her tuşun altında bulunan yeni paslanmaz çelikten kubbe anahtarlar, yazarken kesinlik ve hassasiyeti hissettirir ve yeni klavyenin her tuşunda kendi LED'ine sahip arka aydınlatma bulunur ve bu her tuş başlığının arkasında hassas şekilde kalibre edilmiş, eşit bir aydınlatma sunar.

Tam boyutlu bir klavyeye mükemmel uyumu 12 inç bir ekran sağlar ve yeni MacBook'ta 16:10 en/boy oranına sahip muhteşem bir 12 inç Retina ekran bulunur. Yeni MacBook'un yalnızca 0,88 mm inceliğindeki Retina ekranı şimdiye kadar bir Mac'in sahip olduğu en ince ekrandır. Her pikselinde daha büyük diyafram bulunan yeni Retina ekran aynı zamanda olağanüstü verimlidir ve mevcut Mac dizüstü bilgisayarların Retina ekranlarına göre yüzde 30 daha az enerji harcarken, aynı parlaklık düzeyini sunar. 2304 x 1440 çözünürlüğü sayesinde, metinler, fotoğraflar ve filmler olağanüstü netlikte görünür. 

MacBook'ta ayrıca, Mac'e yeni bir etkileşim boyutu getiren yepyeni Force Touch trackpad bulunuyor. Yeni trackpad'de, herhangi bir yere tıklamanıza olanak sağlayan yerleşik güç sensörleri, duyarlılık ve tek parça olma hissi veren dokunsal geribesleme bulunuyor. Hatta, her tıklamayı kaydetmek için gereken basınç miktarını değiştirerek trackpad'i özelleştirebilirsiniz. Force Touch trackpad ayrıca, Force Click olarak adlandırılan yeni bir harekete de imkan veriyor; bu, bir tıklamayı takip eden güçlü bir basma ile bir sözcüğün anlamını almak, çabucak bir haritaya bakmak veya bir dosyanın öngörünümüne hızlıca göz atmak gibi işlerin yapılmasına olanak sağlıyor. 

iPhone ve iPad'de kullanılan minyatürleştirme tekniklerini uygulayan MacBook şimdiye kadar bir Mac'te bulunan en kompakt ana karta sahip; bu, 11 inç MacBook Air'in ana kartından yüzde 67 daha küçük. Hareket etmeyen parçaları veya ızgaraları ile, yeni MacBook, sessizlik ve etkin performans için ilk fan içermeyen Mac dizüstü bilgisayar olacak şekilde baştan sona tasarlandı. MacBook, yalnızca 5 watt'ta çalışan yeni beşinci nesil Intel Core M işlemciye ve Intel HD Graphics 5300'e sahip.

Yeni MacBook'ta ayrıca, olağanüstü küçük, inanılmaz derecede çok yönlü ve kullanımı daha da kolay olan yeni nesil USB-C bağlantı noktası bulunur. Yeni bir sektör standardına sahip olan USB-C, daha yüksek watt'ta şarj etmeyi, USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) veri aktarımını ve DisplayPort 1.2'yi destekler; üstelik, tamamını klasik USB bağlantı noktasının üçte biri boyuttaki tek bir konnektörde yapar.

Her yeni Mac, OS X'in yeni ve modern bir görünüm, güçlü yeni uygulamalar ve Mac ve iOS aygıtlarınızda her zamankinden daha akıcı şekilde değişim yaparak çalışmanızı mümkün kılan muhteşem Devamlılık özellikleriyle yeniden tasarlanmış ve iyileştirilmiş yeni güçlü sürümü olan OS X Yosemite ile birlikte gelir.

iMovie, GarageBand, iPhoto, Pages, Numbers ve Keynote her yeni Mac'te ücretsiz olarak bulunur. iMovie kolaylıkla muhteşem filmler yapmanızı sağlar; GarageBand'i kullanarak yeni müzikler yapabilir veya piyano ya da gitar çalmayı öğrenebilirsiniz; iPhoto ile en mükemmel çekimlerinizi düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote ise etkileyici belgeler. hesap tabloları ve sunumlar hazırlamanızı, düzenlemenizi ve paylaşmanızı kolaylaştırır. iCloud için Pages, Numbers ve Keynote, iPhone veya iPad'de bir belge oluşturup, bunu Mac'inizde düzenlemenizi ve PC'de olsalar bile arkadaşlarınızla birlikte çalışmanızı sağlar. Yeni OS X için Fotoğraflar uygulaması, büyüyen fotoğraf ve video koleksiyonunuzun otomatik olarak düzenli kalmasını ve bunlar arasında kolaylıkla gezinmenizi sağlar ve bu özellik OS X Yosemite'nin bu bahardaki güncellemesinde yer alacaktır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0