Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

Canon ile gerçekleştirdiğimiz advertorial test çalışmalarımızda bu kez EOS 600D modelini Küba’da test ettik. Canon’un giriş seviyesinin başköşesinde yer alan EOS 600D, kendi sınıfı içerisinde en güçlü modellerden biri.

Astronomi meraklılarına Canon EOS 60Da
Canon iki yeni DSLR duyurdu
Canon’dan dört yeni kompakt

Yazar: Ömer Serkan Bakır

Canon ile gerçekleştirdiğimiz advertorial test çalışmalarımızda bu kez EOS 600D modelini Küba’da test ettik. Canon’un giriş seviyesinin başköşesinde yer alan EOS 600D, kendi sınıfı içerisinde en güçlü modellerden biri. EOS 600D oldukça hafif ve kompakt bir DSLR. Yüksek görüntü kalitesini kolay kullanımlı yapısı ve sağlam gövdesi ile birlikte sunuyor. Giriş seviyesi DSLR makineler arasında hayli iddialı olan bu model, 18 milyon piksellik APS-C CMOS sensör ile yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor.

Kısa bir giriş yaptıktan sonra Küba seyahatinin nasıl şekillendiğinden biraz bahsedebilirim. Fotoğraf tutkunları için görmeyi arzu ettikleri yerlerin başında gelen Küba için ideal bir mevsim olan Şubat ayında yola çıktık. Daha önceki seyahatlerimizde olduğu gibi başlangıçta münferit bir gezi programı oluşturmaya çalıştık. Gezilecek yerler, oteller, uçuşlar vs hepsini belirledik. Ancak uçak biletlerinin çok pahalı olması ve Küba’daki acentelerin kişisel olarak sizinle pek ilgilenmemeleri sonucunda, fotoğraf turları ile de adını duyurmaya başlayan Gazella Travel’in Küba turuna dahil olmaya karar verdik. Klasik program Havana, Trinidad ve Varadero’yu kapsıyordu. Detaylarını daha sonra anlatacağım gibi Varadero sadece turistik tesislerin yer aldığı bir tatil beldesi. Bu tur bir fotoğraf turu olmadığı için turizm acentemiz istersek Varadero’ya gitmeyip Havana’da kalabileceğimizi de söyledi. Ancak bazı sıkıntılar yüzünden programı bozmadan gerçekleştirmeye karar verdik. Böylece Küba gezimiz başladı. Şimdi burada tekrar test ettiğimiz EOS 600D modeline dönüyorum. “Gezi Notları” bölümünde Küba turumuzu daha detaylı anlatacağım.

EOS 600D 18 135mmIS - Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

Nasıl bir çanta hazırlamalı?

Uzun fotoğraf seyahatlerde en büyük sıkıntılardan biri yanınızda kaç tane makine, objektif ve aksesuar götüreceğiniz olabilir. Hele biraz da pimpirikli biriyseniz, elinizdeki tüm malzemeyi çantanıza doldurmak ve yanınızda götürmek isteyebilirsiniz. Ancak biraz seyahat tecrübeniz varsa bunun pek doğru bir karar olmadığını bilirsiniz.

Küba’ya Türkiye’den en az bir aktarma ile ulaşabiliyorsunuz. Beklemeler hariç uçuş süreniz ise en az 14 saati buluyor. Buna beklemeleri, gecikmeleri falan da koyarsanız sadece oraya varmak için bile bir hayli zahmet çekiliyor. Sadece giderken ve dönerken değil, orada fotoğraf çekerken de ağır bir fotoğraf çantası size bela olabilir. Tabi bunları söylüyorum ancak ben de yanıma sadece bir objektif alarak yola çıkanlardan değilim. Bu seyahat için Canon EOS 600D, Canon EF 17-40mm f/4L, Canon EF-S 10-22mm ve Canon EF 75-300mm’lik objektifleri alarak orta büyüklükte bir sırt çantası hazırladım. Makine ne kadar kompakt ve hafif olsa da objektiflerle yine ağır bir çanta oldu.

Ergonomik, hafif gövde

Canon EOS 600D’yi gövdesinden başlayarak biraz tanıyalım. Makine Canon’un klasik EOS çizgisine sahip giriş seviyesinde bir DSLR. Giriş seviyesi derken kesinlikle basit algılamayın. Tüm Küba seyahatim sırasında farklı objektiflerle bu makine ile binlerce fotoğraf çektim. Tüm fotoğraflar içerisinde makineden kaynaklanan bir problem gördüğümü hatırlamıyorum. Makinenin küçük olması gün boyu fotoğraf çekerken boynunuzu rahatsız etmiyor. Tutuş ve ergonomi açısından da olumlu şeyler söyleyebilirim. Büyük elleriniz varsa belki tutuş açısından bazı şikayetleriniz olabilir. Ama onun dışında tüm kontrollerin ve diğer düğmelerin yerleşimi gayet kullanışlı.

600Ddortlu - Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

Hareketli LCD işe yarıyor

EOS 600D’de hareketli bir LCD kullanılmış. LCD’nin büyüklüğü 3 inç ve 1040K piksel çözünürlüklü… Çekilen fotoğraflar LCD’de bazen olduğundan daha kontrast ve canlı gözükebiliyor, bu konuda dikkatli olmak lazım. Güneş altında veya fazla ışıklı ortamlarda da LCD performansı gayet iyi denilebilir. Tabi önemli bir özellik LCD’nin hareketli olması… Bu hem fotoğraf hem de video çekerken oldukça işimize yarayabilir. Peki, sen kullandın mı? diye soran olabilir. Küba tam anlamıyla bir müzik ve dans cenneti… Eski Havana’da sokak aralarında dolaşırken bir anda ilginç dans gösterileri veya müzik çalanlar karşınıza çıkabiliyor. Ancak bunların bir kısmı meraklı bir izleyici kitlesi ile çerçevelenmiş olabiliyor. İşte buralarda birkaç kez hareketli LCD’yi kullanarak daha yukarıdan fotoğraflar ve videolar çektim. Ancak çoğunlukla optik vizör kullandığımı söylemeliyim.

EOS 600D modeli DIGIC 4 görüntü işlemcisi kullanıyor. Bu işlemci Full HD video çekerken, yüksek kaliteli fotoğraf çekimi ile video çekimi arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabilmesini sağlıyor. Makinenin seri çekim performansını da farklı ortamlarda deneme şansım oldu. Saniyede 3.7 kareye kadar seri çekim imkanı tanıyan EOS 600D’nin bu performansı genel kullanım alanları için gayet yeterli. Ayrıca 9 noktalı oto fokus hızı da verdiğiniz paranın karşılığını veriyor.

Makine üzerinde hiç kullanmasam da belirtmek istediğim “akıllı otomatik çekim modu” bulunuyor. Bu mod, fotoğrafçılıkla ilgili çok bilgisi olmayan ama çektiği fotoğrafların güzel çıkmasını isteyen kullanıcılar düşünülerek tasarlamış. Çekim ortamını ve ışık koşullarını otomatik olarak analiz eden ve size en uygun çekim modunu seçen bu özellik kaliteli fotoğrafları garanti ediyor. Tabi ne kadar akıllı olursa olsun, yaptığınız kadraj, kompozisyon gibi değerler yine size bağlı.

Full HD Video

EOS 600D, Full HD stereo videolar çekebilmenize imkan tanıyor. Bildiğiniz gibi artık DSLR fotoğraf makineleri ile profesyonel videolar, filmler ve belgeseller yapılabiliyor. DSLR fotoğraf makineleri ile profesyonel videolar çekebilmek tahmin edileceği üzere pek de kolay değil. Mutlaka profesyonel çekim ekipmanları ve bazı aksesuarlar gerekiyor. Ancak herkes bu şekilde profesyonel videolar çekmeli diye bir şart da yok. Ben de Küba gezimizde ilginç pek çok olayı kısa videolar olarak kaydettim. Özellikle fotoğraf çekimi ile video geçişi sırasında makinenin başarılı ve hızlı olduğunu söyleyebilirim.

600Dust - Canon EOS 600D’yi Küba’da Test Ettik

ISO 12800’e kadar çıkıyor

Makinenin standart ISO aralığı 100-6400 arasında, ancak ihtiyaç halinde 12800’e kadar çıkabiliyor. Canon’un diğer modellerinde olduğu gibi bunda da ISO 100, 200 ve 400 sorunsuz olarak kullanılabilir. ISO 800 ve sonrasında ise normal olarak biraz dikkat etmek gerekiyor. Küba’da “Indian Cave” adında hayli ilginç ve içerisinde kayıkla dolaşılan bir mağarayı gezdiğimizde burada ister istemez ISO 1600 ve 3200’e kadar çıkmanız gerekiyor. Hatta bazı yerlerde ISO 6400 ancak net fotoğraflar çekebilmenize imkan tanıyor.

Küba gezi notları ve fotoğrafları burada!

 

Yeni Mesaj
Büyük Mesaj

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • güzel makine