Pentax Ricoh Q-S1

Pentax Ricoh Q-S1

Yenilenen görünümü, akıllı efekt modu ve moda renk seçenekleri ile gelen Pentax Q-S1 aynasız fotoğraf makinesi kolay taşınabilir değiştirilebilir objektifli kompakt ve şık bir tasarıma sahip.

Canon’dan Astro Fotoğraf Makinesi: EOS Ra
Sony’den yeni Vlog Kamerası ZV-1F
Sony Alpha Aynasızlar 10. Yılını Kutluyor

Yenilenen görünümü, yaratıcı etkiler için akıllı efekt modu ve günümüzün moda renk seçenekleri ile gelen yeni Pentax Q-S1 aynasız fotoğraf makinesi kolay taşınabilir değiştirilebilir objektifli kompakt ve şık görünümlü bir model arayışındaki fotoğraf meraklıları için ideal bir ürün. Pentax Q-S1'de 12.4 milyon piksel çözünürlük, yüksek kalitede görüntüler sunan arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü, ISO 12.800'e varan yüksek ışık algılama hassasiyeti ve en son gyro sensör destekli görüntü sabitleme teknolojisi gibi çok sayıda özelliğe yer verilmiş.

Q S1 solo 2 - Pentax Ricoh Q-S1

40 farklı renk seçeneği ile Pentax Q-S1'in diğer yeniliği de yeni farklı gövde renklerinde sipariş alma hizmeti. Orijinal olarak ilk kez Pentax Q7 modelinde karşımıza çıkan bu benzersiz hizmet pek çok fotoğraf sever tarafından büyük beğeni ile karşılandı ve kullanıcıların kişisel zevk ve beğenileri gösterebilmeleri için bir fırsat olarak algılandı. 4 standart renk kombinasyonuna ek olarak şampanya, haki ve kömür siyahı gibi 36 farklı gövde ve grip bölümü renk seçeneği de kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Fotoğrafseverlere ayrıca Pentax-01 Standard Prime objektif için de beş farklı renk seçeneği sunuluyor.

1/1.7-inç görüntü sensörü

Q-S1 modeli 1/1.7-inç arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü sayesinde yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntüler sunuyor. Görüntü sensörünü ileri teknoloji Q ENGINE yüksek hızlı görüntüleme motoru ile birleştiren Q-S1, ISO 12800’de yüksek hassasiyette doygun tonlamaya ve dokuya sahip çekimler sağlamanın yanı sıra, tüm ISO hassasiyet seviyelerinde rahatsız edici gürültüleri de etkin olarak en aza indirgiyor. Düşük aydınlatmalı çekimlerdeki Autofocus doğruluğundan dolayı, EV 0 gibi neredeyse yok denecek kadar az ışık koşullarında bile noktasal odaklanma sağlayabiliyor.

İşlevsellik

Q-S1 modeli, en ince detayların dokusuna kadar gösterilen özen ile her gün kullanıma uygun ve her türlü ortamda taşınabilecek klasik bir tasarıma sahip. Çok daha seçkin bir görünüm için Hızlı Kadranı ve yüksek kaliteli alüminyumdan imal edilmiş ön cephesi tutuş konforu ve görsel çekicilik için simetrik olarak konumlandırılmış durumda. Dokuyu ve görünümü daha da iyileştirmek için Q serisinde ilk kez ön panel için sentetik deri kullanıldı. Q ENGINE ve optimize edilen algoritması sayesinde, Q-S1 yaklaşık bir saniyelik başlama süresi ile çekim işlemleri arasında hızlı ve kusursuz yanıt sağlıyor. Fotoğrafçının en çok kullandığı 4 özelliği atayabileceği Quick Dial (Hızlı Kadran), Smart Effect, görüntü oranı, AF/MF değiştirme, ON/OFF odak yardımcısı ve ND filtresi ON/OFF gibi çekim esnasında anında değiştirilebilecek modlar içeriyor.

SR mekanizması

Q-S1’in gelişmiş SR (Shake Reduction) mekanizması ileri teknoloji gyro sensöre sahip olduğundan rahatsız edici makine sarsıntıları etkin olarak telafi ediyor. Bunun sonucunda, telefoto mercek kullanmak, karanlıkta flaş aydınlatma olmadan fotoğraf çekmek veya alacakaranlıkta manzara fotoğrafları çekmek gibi zorlu ve sarsıntı yaratan şartlarda bile net ve bulanıklıktan uzak görüntüler üretiyor.

QS1champagnegold - Pentax Ricoh Q-S1

3 inç LCD ekran

Q-S1 yaklaşık 460,000 noktacıklı yüksek çözünürlüklü 3.0-inç, 3:2 oranında LCD ekrana sahip. Ekran, parlak güneş ışığı altında bile ekrandaki parlamayı ve yansımayı etkin olarak azaltan AR (Anti-Reflection-Yansımaya Karşı) kaplamaya sahip olduğundan her zaman net sağlayan geniş ekran tasarımı sayesinde kullanıcı ekrana belli bir açıdan baktığında bile net görüntü alabiliyor.

Zahmetsiz Bokeh kontrolü

Q-S1’in benzersiz bokeh kontrolü özelliği, kullanıcının görüş alanı içinde bulunan ve fotoğrafı çekilen obje ve dışında kalan istenmeyen nesnelerin arasındaki oransal mesafeyi otomatik olarak hesaplayarak fotoğrafçının istenilen objeyi ön plana çıkarabilmesine imkan veriyor. Bu özellik gelişmiş SLR’lerde bulunan isteğe bağlı defokus kalibre tekniğini kolaylaştırdığından dolayı, ilk kez dijital fotoğrafçılık yapanların bile arka plan ve/veya ön plan defokus yaparak zahmetsizce yüksek kaliteli ve güzel görüntüler yakalayabilmelerini sağlıyor.

Kolay ve kullanıcı dostu Auto Picture ve Sahne modları

PENTAX Q-S1 belirli bir obje ya da manzara için Portre, Manzara ve Makro gibi seçeneklerden otomatik olarak en uygun çekim modunu seçen Orijinal PENTAX Auto Picture moduna sahip. Bu özellik ile, örtücü hızı, apertür, beyaz dengesi, renk doygunluğu, kontrast ve netlik gibi çekime etki eden tüm parametreler otomatik olarak optimize edildiğinden kullanıcı görüntü kompozisyonuna ve örtücü anına odaklanabiliyor.

Ayrıca Q-S1’in sunduğu Gece Portre, Hayvan ve Arka Aydınlatmalı Silüet gibi 21 adet Sahne Modu sayesinde başlangıç seviyesindeki dijital SLR fotoğrafçıları bile LCD ekran üzerindeki ikonlardan seçim yaparak en karmaşık ve zorlu sahneler için en iyi pozlama ayarlarını kolayca seçebiliyorlar.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0