Ulaşılabilir Fotoğraf Sanatı: DiArtPrints

Ulaşılabilir Fotoğraf Sanatı: DiArtPrints

Duvarınızda görmek isteyeceğiniz sanat eserlerinin sanatçılarına ulaşabileceğiniz bir sanat portalı ve satış sitesi olan DiArtPrints'i ziyaret ettiniz mi?

Samsung sektörden çıkıyor mu?
Fotoğraf Dergisi 136. sayısı yayında…
Ara Güler Arşivi Doğuş Grubu’nda…

Ülkemizde fotoğraf çeken kişi ve makine sayısı gün geçtikte artsa da fotoğrafların alınıp satılması çok daha sınırlı kalıyor. Sanat galerilerinde açılan fotoğraf sergilerinin bir kısmı bütçesel nedenlerle kötü kalitede kağıtlara basıldığı ya da herhangi bir edisyon sistemi olmadığı için ciddi alıcılar tarafından göz ardı ediliyor. Diğer tarafta tanınmış fotoğrafçıların büyük galerilerde açtıkları sergilerde ise fotoğrafların satış fiyatları fotoğraf severlerin alabileceği rakamların çok daha üzerinde olabiliyor. Fotoğrafların satın alınıp, ister evlerimizin ister kurumların duvarlarını süslemesi bütün fotoğraf camiasının ortak dileği…

diart - Ulaşılabilir Fotoğraf Sanatı: DiArtPrintsBu nedenle fotoğraf camiasının tanınmış firmalarından DIFO Lab’ın kurucuları A. Halim Kulaksız ve Coşar Kulaksız yeni bir girişimde bulunarak DiArtPrints’i kurdu.

Çoşar Kulaksız, DiArtPrints’in felsefesini ve amacını şöyle açıklıyor: “Sanat paylaşılınca güzeldir. Galeri dünyasında daha kısıtlı sayıda edisyonla işler satılmaktadır. Bu işlerin içeriği ve sanatçının duruşuna göre az sayıda üretiliyor olması ve bu dünya içerisinde hak ettikleri yerleri bulmaları DiArtPrints’in de arzu ettiği ve katkıda sağlamaya çalıştığı bir olgudur. Bunun yanısıra dünyada bir trend olan ve fotoğrafın da doğasına uygun olan çok adetli basmak ve bunu daha fazla kişiyle paylaşma fikrini DiArtPrints ile Türkiye’de fotoğraf piyasası, akademik dünya ve sanat piyasasındaki hassasiyetleri ve güvenilirlikleri ile sanatseverlere ulaştırmayı hedeflemektedir. Duvarınızda görmek isteyeceğiniz sanat eserlerinin sanatçılarına ulaşabileceğiniz bir sanat portalı yaratmış bulunmaktayız. Felsefemiz ve amacımız fotoğraf sanatının yaygınlaşması ve hak ettiği yeri bulmasıdır.”

sanatcilar - Ulaşılabilir Fotoğraf Sanatı: DiArtPrintsYüksek Sayıda Edisyon Mantığı

Edisyon, bir fotoğraf eserinden kaç adet basılacağını ilan ve garanti eden belgedir. Bu galeri veya piyasaya sunan kişi veya kurum tarafından ilan edildikten sonra değiştirilemez bir tanımdır. Örneğin kısıtlı, "limited eiditon" olarak düşünülen bir eser sunulduğu boyut için 3 adet basılacaktır diye taahhüt edilebilir. Bu rakam sanatçı ve galerisi arasında belirlenir ve haliyle daha az sayıda üretilen eserler daha pahalı olur.

DiArtPrints’deki tüm fotoğraf eserleri arşivsel olarak, koleksiyon amaçlı üretilirler ancak bir eserden minimum 100 kopya üretilir. Bu edisyon sayısının fazlalığından dolayı da daha makul fiyata eserler ulaşılabilir olurlar.

diartprints 1 - Ulaşılabilir Fotoğraf Sanatı: DiArtPrintsSertifika

DiArtPrints’deki fotoğrafların hepsi, sanatçısı ve DiArtpPrints tarafından orijinallik sertifikasına sahiptir. Bu sertifikada satın alınan eserden toplam kaç adet olduğu, sizin hangi edisyona sahip olduğunuz ve eserle ilgili diğer önemli bilgiler yer alır. Bu sertifikanın bir ıslak imzalı kopyası da aynı zamanda eser bir sunum halinde satın alındıysa eserin arkasında yapıştırılarak tescil edilmiş olur.

DiArtPrints Baskı Kalitesi

DiArtpPrints bir DIFO Lab markasıdır. DIFO Lab, 45 yıllık fotoğraf sektörü tecrübesi ile 2004 yılında kurulmuş Türkiye’nin dünya standartlarında üretim yapan en önemli fotoğraf laboratuvardır. C-Print de dahil olmak üzere Fine Art baskılardan, DIASEC çözümlerine kadar her türlü üst seviye baskı ve sunum ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir firmadır. DiArtPrints için üretilen fotoğraf baskıları dünya müze standartlarında, asit içermeyen malzemeler ile üretilirler.

https://www.diartprints.com/

DiArtpPrints ‘i Facebook’tan takip etmek için tıklayın!

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0