Canon EOS 5DS İlk İzlenim

Canon EOS 5DS İlk İzlenim

Kısa bir süre önce duyurulan yeni full frame DSLR fotoğraf makinesi Canon EOS 5DS modelini inceledik.

Hafif diye full frame aynasız alacaksanız tekrar düşünün!
50MP’lik Canon EOS geliyor!
Canon EOS 5DS/5DS R Ön İnceleme

Makinenin görüntü kalitesi ve keskinlik performansı oldukça iyi. Bu kadar yüksek çözünürlük değerindeki verileri hızlıca işlemek ve kaydetmek için çift DIGIC 6 görüntü işlemcisi kullanılıyor. EOS 5D Mark III’de DIGIC 5+ vardı. AF nokta sayısı EOS 5D Mark III ile aynı, 61 noktalı… Pil ömrüne gelince, tahmin ettiğim gibi EOS 5D Mark III’de yaklaşık 950 kare çekilebilirken, EOS 5DS’de yaklaşık 700 kare çekilebiliyor. Yeni model de LP-E6 lityum iyon pil kullanıyor.

Gövde yapısı yine oldukça sağlam ve ergonomik… Canon kullanıcılarını rahatsız edecek hiçbir aykırılık yok.

Yenilik olarak, 1.3x ve 1.6x krop modu bulunuyor.Tabi bu modlarda çözünürlük düşüyor. Krop modu özellikle spor ve hayvan fotoğrafları çekmek isteyen ve tele objektif kullanan fotoğrafçılar için güzel bir özellik. Kullanılacak tele objektiflerin zoom oranını artırarak gerektiği yerlerde fotoğrafçıların hayatını kurtarabilir. Bir diğer güzel özellik ise özelleştirilebilen hızlı kontrol ekranı… Burada simgelerin tipinden büyüklüklerine ve konumuna kadar her şeyi değiştirebiliyorsunuz.

EOS 5DSizlenim - Canon EOS 5DS İlk İzlenim

Makine üzerinde yine EOS 5D Mark III’deki gibi 3.2 inçlik 1040K LCD bulunuyor. Sürekli çekim hızı EOS 5D Mark III’den 1 kare düşük, 5fps. Ancak bu rakam yüksek çözünürlük değeri düşünüldüğünde gayet normal. Bazı basın fotoğrafçısı arkadaşların bu değeri biraz düşük bulabileceğini tahmin ediyorum. Zaten bu kadar yüksek çözünürlük değerinin basın fotoğrafçıları için oldukça fazla geleceğini düşünüyorum. Yazının başında da söylediğim gibi özellikle manzara, mimari, moda, portre ve düğün fotoğrafçıları, ayrıca orta format bir makineye ayıracak bütçesi olmayan fotoğrafçılar EOS 5DS’yi denemek isteyecektir.

Sayfalar

1 2 3
Büyük Mesaj

YORUMLAR

WORDPRESS: 0